Trwa ładowanie...
dhglpw7

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 14 września, 17.00

...

dhglpw7
dhglpw7

14.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Jedynym zleceniodawcą zabójstwa niezależnego dziennikarza ukraińskiego Georgija Gongadzego był ówczesny, nieżyjący już dziś minister spraw wewnętrznych Jurij Krawczenko - oświadczył we wtorek rzecznik Prokuratury Generalnej Ukrainy, Jurij Bojczenko.

- Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek otwarcie postępowania o naruszenie przez Francję unijnej swobody przepływu osób w związku z budzącymi kontrowersje wydaleniami Romów. Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding zapowiedziała, że postępowanie wobec Francji zostanie otwarte w trybie przyspieszonym w ciągu dwóch tygodni.

- Debata o podatku UE grozi blokadą całego porozumienia w sprawie nowego budżetu UE po 2013 r. Najpierw trzeba ustalić, na co chcemy wydawać, a dopiero potem źródła dochodów budżetu - uważa szefowa specjalnej komisji PE ds. nowej perspektywy finansowej Jutta Haug.

dhglpw7

- Przyszłoroczne przewodnictwo UE, sprawowane przez Węgry i Polskę, będzie sprzyjać polityce bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej - ocenili we wtorek w Bratysławie uczestnicy konferencji na temat globalnego bezpieczeństwa GLOBSEC.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wznowili we wtorek negocjacje pokojowe w egipskiej nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej Szarm asz-Szajch na półwyspie Synaj.

- Szef NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w wywiadzie dla wtorkowego wydania "Corriere della Sera", że w związku z realnym zagrożeniem ze strony Iranu Sojusz ma "bardzo konkretne propozycje przedstawienia planu obrony przeciwrakietowej w ramach paktu". Plan będzie konsultowany z Rosją - zaznaczył Rasmussen i dodał, że system ten "broniłby całej naszej ludności cywilnej, a nie tylko nasze wojska".

- Kierownictwo niemieckiej partii CDU, w tym kanclerz Angela Merkel, chcą, by przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach pozostała w zarządzie ugrupowania - informują we wtorek niemieckie media.

dhglpw7

- Niemiecki rząd zamierza zrealizować program oszczędności budżetowych pomimo znacznie lepszej niż oczekiwano koniunktury gospodarczej - zapowiedział we wtorek minister finansów Wolfgang Schaeuble.

- Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się w niedzielę, 19 grudnia - zadecydowała we wtorek niższa izba parlamentu białoruskiego, Izba Reprezentantów. Za tą datą opowiedziało się wszystkich 108 obecnych na sali deputowanych.

- Natalia Radzina, szefowa zespołu dziennikarskiego białoruskiego portalu opozycyjnego Karta'97, który założył tragicznie zmarły Aleh Biabenin, oznajmiła, że co dzień portal dostaje komentarze z pogróżkami, dotyczące najostrzejszych antyrządowych tekstów.

dhglpw7

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał we wtorek, że władze Turcji nie zapobiegły zabójstwu w 2007 roku Hranta Dinka, dziennikarza pochodzenia ormiańskiego, zastrzelonego w Stambule przez 17-letniego skrajnego nacjonalistę.

- Gruzja zaapelowała we wtorek przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) o przyjęcie skargi w sprawie łamania praw człowieka na jej terytorium przez Rosję. Przesłuchania w tej sprawie rozpoczęły się w Hadze w poniedziałek.

- Dwóch Polaków jest wśród sześciu ofiar śmiertelnych wypadku samochodowego, do którego doszło w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek PAP oficer dyżurny ukraińskiej milicji drogowej w Charkowie. Polacy byli pasażerami mikrobusu, który w nocy z poniedziałku na wtorek zderzył się z samochodem ciężarowym. W wypadku zginęło ogółem sześć osób, a siedem zostało rannych.

dhglpw7

- Aby wywrzeć presję na władze Rosji, europosłowie z podkomisji praw człowieka PE zapowiedzieli we wtorek zaproszenie do Brukseli matek, które straciły dzieci w ataku na szkołę w Biesłanie i wciąż nie znają okoliczności tego dramatu sprzed sześciu lat.

- Pociski rakietowe odpalone z amerykańskich samolotów bezzałogowych zabiły we wtorek co najmniej 11 islamskich rebeliantów na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowały miejscowe władze. Wcześniej te same źródła mówiły o siedmiu zabitych rebeliantach.

- Amerykanka Sarah Shourd, którą aresztowano ponad rok temu wraz z dwoma jej rodakami w Iranie, została we wtorek zwolniona z teherańskiego więzienia - poinformował jej irański adwokat.

dhglpw7

- Majątek osób publicznych w Bułgarii, który nie został zadeklarowany w ich oświadczeniach, będzie skonfiskowany - informuje wtorkowa prasa, powołując się na minister sprawiedliwości Margaritę Popową.

- Aż 83 procent Włochów opowiada się za powstrzymaniem napływu imigrantów do ich kraju uważając, że imigrantów jest już za dużo jak na możliwości ekonomiczne i socjalne Włoch - wynika z sondażu, przedstawionego we wtorek.

- Mafijny majątek o rekordowej wartości 1,5 miliarda euro skonfiskowano we wtorek przedsiębiorcy z okolic Trapani na Sycylii, który ma powiązania z ukrywającym się bossem bossów cosa nostra Matteo Messiną Denaro - poinformowały włoskie media.

dhglpw7

- Liczba pracowników państwowych na Kubie zostanie zmniejszona w ciągu najbliższych miesięcy o 500 tys. Równocześnie złagodzone zostaną restrykcje dotyczące prywatnych firm, tak aby zwolnieni mogli łatwiej znaleźć nową pracę - poinformowały w poniedziałek władze.

- Przemieszczająca się przez wschodni Atlantyk burza tropikalna Julia zwiększyła swą intensywność do fazy huraganu - poinformowało we wtorek amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów w Miami na Florydzie.

- 15 osób zginęło, a 36 przeżyły katastrofę samolotu, który rozbił się w poniedziałek na wschodzie Wenezueli - poinformowano oficjalnie. Samolot państwowych linii Conviasa odbywał rejs krajowy. Na pokładzie maszyny było 51 ludzi.

- Dziesięcioro dzieci w wieku poniżej 8 lat utonęło po wywróceniu się niewielkiego promu w północno wschodniej Brazylii - poinformowała w poniedziałek policja. 1 dziecko uznawane jest za zaginione.

- 16 listopada ma ukazać się w USA w sprzedaży książka dla dzieci opowiadająca o wybitnych postaciach z historii Stanów Zjednoczonych, której autorem jest...prezydent Barack Obama. (PAP)

asa/

dhglpw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhglpw7