Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 15 maja, 17.00
...
15.05.2012 | aktual.: 15.05.2012 17:38
15.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Po kolejnym spotkaniu liderów greckich partii politycznych, które zakończyło się fiaskiem, rzecznik prezydenta Karolosa Papuliasa poinformował, że konieczne są nowe wybory. Nie podał daty, ale zgodnie z prawem wyborczym powinny się one odbyć w połowie czerwca.
- Szef frakcji socjalistów w parlamencie Jean-Marc Ayrault został we wtorek mianowany nowym premierem Francji - poinformował Pałac Elizejski.
- Przebywający z wizytą w Ottawie premier Donald Tusk uczestniczył w poniedziałek po południu w spotkaniu "okrągłego stołu" z przedstawicielami kół biznesowych. Nalegali oni na zapewnienie stabilnych warunków podatkowych dla inwestorów w Polsce - poinformował.
- Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z dwoma Rosjanami i Amerykaninem wystartował we wtorek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w dwudniowy lot ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po dziewięciu minutach statek zgodnie z planem znalazł się na orbicie.
- Irańczyk Madżid Dżamali-Faszi, skazany na karę śmierci za zamordowanie przed dwoma laty fizyka jądrowego Masuda Alego Mohammadiego, został we wtorek rano powieszony w więzieniu w Teheranie - poinformowała oficjalna agencja IRNA powołując się na komunikat sądu.
- Sąd Najwyższy Ukrainy odłożył we wtorek do 26 czerwca rozpatrywanie skargi kasacyjnej w sprawie skazania na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. O odroczenie wnioskowało oskarżenie, powołując się na nieobecność Tymoszenko w sądzie.
- Minister finansów Francji Francois Baroin ocenił we wtorek w wywiadzie radiowym, że wyjście Grecji ze strefy euro kosztowałoby jego kraj 50 mld euro, jednak francuskie instytucje finansowe zniosłyby taki cios.
- Socjalista Francois Hollande został we wtorek oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Francji. Od założenia V Republiki w 1958 roku Hollande jest drugim socjalistą w pałacu Elizejskim.
- Nowo zaprzysiężony prezydent Francji Francois Hollande w przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział we wtorek, że zaproponuje swoim europejskim partnerom pakt łączący politykę wzrostu z redukcją deficytu.
- Niemieccy socjaldemokraci zażądali we wtorek unijnego programu wzrostu gospodarczego i inwestycji, który umożliwiłby skuteczniejszą walkę z kryzysem w strefie euro. Ich zdaniem forsowana przez kanclerz Angelę Merkel polityka zaciskania pasa poniosła porażkę.
- W Wenecji strażnicy do zadań specjalnych nie pozwalają turystom jeść kanapek czy kawałka pizzy na wynos na schodach i placach w historycznym centrum. Po raz pierwszy tak skrupulatnie egzekwowany jest wprowadzony przez władze miejskie tzw. zakaz biwakowania.
- Byłej szefowej News International, brytyjskiej części koncernu medialnego Ruperta Murdocha Rebece Brooks i jej mężowi postawiono zarzuty mataczenia w śledztwie w sprawie afery podsłuchowej - poinformowała we wtorek Brooks w komunikacie prasowym.
- Słowacki rząd premiera Robert Fico otrzymał we wtorek wotum zaufania. Rząd rezygnuje z podatku liniowego i wprowadza podatek od luksusu. Opozycja zarzuca lewicowemu rządowi populizm.
- Polska uruchomiła we wtorek w Moskwie swoje pierwsze centrum wizowe w Rosji. W ciągu pół roku punkty przyjmowania wniosków wizowych powstaną w 38 miastach Federacji Rosyjskiej.
- Co najmniej 24 osoby, w tym 12 cywilów, ośmiu członków Al-Kaidy, dwóch żołnierzy i dwóch członków oddziałów pomocniczych, zginęło we wtorek w kolejnym dniu operacji przeciwko Al-Kaidzie na południu Jemenu - poinformowali świadkowie i armia jemeńska.
- Środowiska finansowe i polityczne we Włoszech przyjęły z oburzeniem poniedziałkową decyzje agencji Moody's o obniżeniu ratingu 26 krajowych banków. Wyrażane są opinię, że to "akt agresji" wobec Włoch i "działanie przestępcze".
- Spotkanie przywódców pięciu z siedmiu greckich partii politycznych, które weszły do parlamentu, rozpoczęło się we wtorek pod egidą prezydenta Karolosa Papuliasa; zebrani próbują przełamać impas i sformować rząd po wyborach.
- Przed gmachem sądu, w którym prowadzona jest rozprawa przeciwko Andersowi Breivikowi, we wtorek po południu podpalił się mężczyzna. Poważnie ranny został przewieziony do szpitala.
- Rząd Indonezji nie wyda Moskwie "czarnych skrzynek" z rosyjskiego samolotu Superjet-100, który 9 maja, z 45 osobami na pokładzie, rozbił się w Indonezji podczas lotu pokazowego - podał we wtorek indonezyjski dziennik "The Jakarta Globe".
- Niemcy i Francja uzgodnią wspólne stanowisko ws. zwalczania kryzysu zadłużenia w strefie euro do końca przyszłego miesiąca - powiedział we wtorek współpracownik Angeli Merkel z CDU na kilka godzin przed przybyciem do Berlina prezydenta Francois Hollande'a.
- Spotkanie pięciu z siedmiu greckich partii politycznych w sprawie sformowania rządu zakończyło się we wtorek bez porozumienia. Grecja zmierza w kierunku nowych wyborów - poinformował lider socjalistycznego PASOK-u Ewangelos Wenizelos.
- Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Gazie upamiętniali we wtorek Nakbę - po arabsku katastrofę. Nazywają tak wygnanie i ucieczkę ponad 700 tys. osób z ziem, na których w 1948 roku powstał Izrael.
- Watykan i firma odzieżowa Benetton zawarły polubowne porozumienie, którym zakończono spór wokół przygotowanego przez nią prowokacyjnego fotomontażu, przedstawiającego pocałunek Benedykta XVI i imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. (PAP)
zdz/ ana/