Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 17 listopada, 17.00

...

17.11.2009 | aktual.: 17.11.2009 17:30

17.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej przedłużyli we wtorek na kolejny rok sankcje wobec Białorusi, utrzymując je jednocześnie w zawieszeniu - poinformowało szwedzkie przewodnictwo UE. Zgodnie z apelem białoruskiej opozycji Unia utrzymała więc status quo wobec braku zmian sytuacji w kraju rządzonym przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

- W ślad za Rosją Ukraina również chce zawrzeć z Unią Europejską porozumienie o utworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przed zakłóceniami w dostawach energii - poinformował we wtorek w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Petro Poroszenko. "Dziś uzyskaliśmy zgodę na opracowanie takiego dokumentu i w najbliższym czasie zajmiemy się tym na poziomie ekspertów" - oświadczył minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Unia Europejska odrzuciła jako przedwczesną prośbę Autonomii Palestyńskiej o wsparcie jej zabiegów o uznanie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ niezależnego państwa palestyńskiego bez zgody Izraela.

- Litewski parlament obecnej kadencji, który we worek obchodzi pierwszy rok swej pracy, jest najgorzej oceniany od 11 lat. Aż 76 proc. Litwinów negatywnie ocenia pracę Sejmu - wynika z badania instytutu opinii społecznej "Vilmorus". Tylko 5 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania w sondażu przeprowadzonym w dniach 2-12 października na reprezentacyjnej grupie 1000 osób.

- Wstępne testy próbek pobranych od pacjentów na Ukrainie świadczą o tym, że wirus A/H1N1, z powodu którego w roku 2009 ogłoszono pandemię tzw. świńskiej grypy, nie uległ zasadniczym zmianom - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Badania próbek z Ukrainy przeprowadzono w specjalistycznych laboratoriach w Wielkiej Brytanii i USA. Analizy będą kontynuowane. Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, jak pisze agencja Associated Press, zarejestrowało ok. 1,4 mln przypadków grypy i innych schorzeń układu oddechowego.

- We Włoszech osiągnięty został szczyt zachorowań na nową grypę - podały we wtorek media, powołując się na służby medyczne. Według ich przewidywań od przyszłego tygodnia liczba zachorowań powinna zacząć spadać. Dotychczas stwierdzono ponad 1,5 miliona zachorowań na grypę A/H1N1. Obecnie szacuje się, że tygodniowo choruje około 700 tysięcy ludzi.

- Litwa znajduje się u progu epidemii grypy. Epidemię zamierza się ogłosić m.in. w Wilnie, a także w Olicie (Alytus) i Mriampolu, nieopodal granicy z Polską. Liczba zachorowań na grypę i zapalenie dróg oddechowych w ubiegłym tygodniu wzrosła na Litwie dwukrotnie. Przed dwoma tygodniami chorowały 53 osoby na 10 tys. mieszkańców. W ubiegłym tygodniu liczba zachorowań wzrosła do 90, w Wilnie do 105 na 10 tys. mieszkańców. W niektórych wileńskich szkołach już przerwano zajęcia. Epidemia jest ogłaszana, gdy na 10 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia choruje 100 osób.

- Korupcja pozostaje problemem także w krajach europejskich. Transparency International (TI) w opublikowanym we wtorek Indeksie Percepcji 2009 wymienia w tym kontekście: Bułgarię, Czechy, Grecję, Łotwę, Polskę, Rumunię i Słowację. Wskazuje jednak, że pozycja Polski nieco się poprawiła. Indeks obejmuje 180 krajów. Polska znalazła się na 49. miejscu, wraz z Bhutanem i Jordanią. Otrzymaliśmy 5 punktów (w skali od 0 do 10, przy czym zero oznacza największą korupcję). Rok wcześniej nasz kraj był na 58. miejscu, z 4,6 punktu.

- W Finlandii we wtorek drugi dzień z rządu strajkują piloci fińskich linii lotniczych Finnair, którzy domagają się wyższych płac. Protest sparaliżował powietrzny ruch krajowy i zagraniczny. Anulowano prawie 400 lotów; zmiany te dotknęły ponad 32 tys. pasażerów - powiedziała rzeczniczka Finnair Maria Mroue.

- Kilka tysięcy studentów i uczniów protestuje we wtorek w niemieckich miastach, żądając lepszych warunków nauczania i studiów. W Berlinie, Kolonii i Fryburgu studenci manifestowali na ulicach. Według mediów demonstracje oraz okupacje uczelni odbyły się m.in. w Heilderbergu, Monachium, Frankfurcie nad Menem i kilku innych miastach uniwersyteckich. Studenci domagają się zniesienia opłat za studia, które wzrosły w niektórych krajach związkowych. Protestują również przeciwko reformie szkolnictwa wyższego, związanej z tzw. procesem bolońskim, zakładającym m.in. dwustopniowy podział studiów.

- Młody człowiek znany z działalności antyfaszystowskiej został w poniedziałek zastrzelony przez nieznanego sprawcę przy wejściu do budynku w Moskwie - poinformowała we wtorek w komunikacie rosyjska prokuratura. Urodzony w 1983 r. działacz, którego tożsamości prokuratura nie ujawniła, został ostrzelany tuż przed godz. 21 w poniedziałek (19 czasu polskiego) i zmarł na miejscu. Agencja RIA Nowosti zidentyfikowała ofiarę jako Iwana Chutorskiego. Ekipa prowadząca śledztwo nie wyklucza, że zabójstwo miało związek z jego działalnością.

- Airbus po raz pierwszy sprzedał samolot A380 w wersji dla 840 pasażerów. Nabywcą dwóch takich maszyn są francuskie linie Air Austral. Samoloty maja latać na trasie Paryż - Reunion (departament zamorski Francji na Oceanie Indyjskim). W tej konfiguracji zużycie paliwa spada poniżej dwóch litrów na pasażera na 100 kilometrów - poinformował we wtorek Airbus. Standardowa wersja A380 jest przeznaczona dla 525 pasażerów.

- Intel zademonstrował we wtorek w Wielkiej Brytanii urządzenie, które ma umożliwić dyslektykom i osobom niedowidzącym korzystanie z książek, gazet i innych materiałów drukowanych. Urządzenie fotografuje tekst i zaraz potem odczytuje go na głos - informuje brytyjski portal internetowy Pcpro.

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)