Trwa ładowanie...
d3psgfa
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 21 grudnia, 20.00

...

Share
d3psgfa

21.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Parlament węgierski przyjął w nocy z poniedziałku na wtorek ustawę likwidującą Radę Budżetową, utworzony 2 lata temu niezależny organ "mędrców" mający nadzorować politykę redukcji deficytu budżetowego.

- Parlament węgierski zaakceptował przedłużenie do 31 marca 2011 r. stanu nadzwyczajnego w trzech powiatach na zachodzie kraju, dotkniętych skutkami październikowego wycieku toksycznego czerwonego szlamu, który spowodował śmierć 10 osób i obrażenia u 150.

d3psgfa

- Węgierski parlament przyjął we wtorek nad ranem drugą część kontrowersyjnej ustawy medialnej, która zdaniem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) może ograniczyć niezależność prasy.

- Suma zaciągniętych w listopadzie przez brytyjski sektor publiczny kredytów netto była wyższa niż kiedykolwiek, osiągając 22,774 mld funtów - poinformowało we wtorek Biuro Statystyki Państwowej (ONS).

- Iracki parlament zatwierdził we wtorek nowy rząd po miesiącach politycznego impasu. Premierem został ponownie Nuri al-Maliki.

- Indie i Rosja porozumiały się we wtorek w sprawie długo oczekiwanych kontraktów obronnych i dotyczących sektora jądrowego. Kraje mają wspólnie projektować myśliwce piątej generacji i zwiększyć zdolność elektrowni atomowej w Indiach. Kontrakty zostały podpisane podczas rozpoczętej we wtorek dwudniowej wizyty w Indiach prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

d3psgfa

- Wielka Brytania poinformowała we wtorek, że wydaliła dyplomatę z ambasady rosyjskiej i że Moskwa w odwecie wydaliła dyplomatę brytyjskiego.

- Po reformie podatkowej i oczekiwanych zwolnieniach w urzędach w związku z reformą administracji państwowej Ukraińców czekają kolejne, niepopularne zmiany. Rząd wniósł do parlamentu projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Dotknie to zarówno kobiet, które zamiast w wieku 55 lat będą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 60 lat, jak i mężczyzn, dla których wiek emerytalny wzrośnie z obecnych 60 do 63 lat.

- Około 600 opozycjonistów, którzy protestowali w niedzielę przeciwko reelekcji prezydenta Alaksandra Łukaszenki, zostało skazanych na kary od 5 do 15 dni więzienia - poinformował we wtorek szef policji w Mińsku Leanid Farmahiej.

- Pięciu liderów białoruskiej opozycji, którzy kandydowali w niedzielnych wyborach prezydenckich i zostali zatrzymani po demonstracji w Mińsku, znajduje się w areszcie śledczym KGB - podało we wtorek Radio Swaboda. Są tam: Aleś Michalewicz, Uładzimir Niaklajeu, Wital Rymaszeuski, Andrej Sannikau i Mikoła Statkiewicz.

d3psgfa

- Przedstawiciele białoruskiej opozycji wezwali we wtorek do solidarności z przebywającymi w więzieniach ludźmi, zatrzymanymi po niedzielnej manifestacji w Mińsku.

- Z apelem do wszystkich demokratycznych rządów i opinii publicznej o podjęcie konkretnych kroków na rzecz wsparcia ludzi, którzy na Białorusi "mimo przemocy i terroru prowadzą działania na rzecz demokracji i wolności", zwróciła się we wtorek grupa b. działaczy opozycji z czasów PRL.

- Wiceprezes PiS Adam Lipiński udał się we wtorek na Białoruś, by spotkać się z przedstawicielami białoruskiej opozycji, m.in. z jej liderem Aleksandrem Milinkiewiczem. Ma także przekazać list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wspierający działania opozycjonistów.

- Szef MSZ Radosław Sikorski we wtorkowej rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Siarhiejem Martynauem zażądał uwolnienia wszystkich zatrzymanych i aresztowanych działaczy opozycyjnych na Białorusi - poinformował PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

d3psgfa

- Prezydium sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych potępiło we wtorek sytuację na Białorusi i zażądało od jej władz zaprzestania stosowania przemocy wobec opozycji. W swoim stanowisku posłowie zaapelowali też o stanowczą reakcję w tej sprawie Polski, Rady Europy i UE.

- Obecny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Nursułtan Nazarbajew pogratulował Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi - poinformowała we wtorek oficjalna agencja BiełTA. Kazachstan objął przewodnictwo w OBWE 1 stycznia. W tej naftowej potędze od czasów sowieckich rządzi Nazarbajew.

- Współrządząca w Niemczech liberalna partia FDP ma zaledwie 3 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Forsa. Media coraz częściej spekulują o rychłej rezygnacji szefa partii, wicekanclerza Guido Westerwellego.

- Projekt ustawy dopuszczającej w ograniczonym zakresie badania genetyczne na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia przedstawiła we wtorek w Berlinie grupa posłów reprezentujących różne niemieckie partie.

d3psgfa

- Do wieczora we wtorek zamknięte będzie lotnisko w Dublinie - podało BBC. Jak poinformował rzecznik lotniska we Frankfurcie, po nocnych opadach śniegu rano odwołano 275 lotów. Na Heathrow odwołano 752 loty, a obsłużono 614 połączeń.

- Ponad 700 zagranicznych żołnierzy zginęło od początku 2010 r. w Afganistanie, co czyni mijający rok najkrwawszym dla sił międzynarodowych od początku konfliktu w tym kraju w 2001 r. - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na stronę icasualties.org. (PAP)

amp/ ana/

d3psgfa

Podziel się opinią

Share
d3psgfa
d3psgfa