Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 27 lipca, 20.00

...

27.07.2010 | aktual.: 27.07.2010 20:23

27.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Liczba ludności Unii Europejskiej po raz pierwszy przekroczyła 500 mln mieszkańców - podał we wtorek unijny urząd statystyczny Eurostat. To w większym stopniu wynik migracji niż dodatniego przyrostu naturalnego.

- Unia Europejska rozpoczęła we wtorek negocjacje akcesyjne z Islandią, która ma nadzieję stać się członkiem wspólnoty w 2012 r., chyba że na przeszkodzie stanie rosnący opór Islandczyków wobec wejścia do UE. Sondaże wskazują, że przeciwnych jest ponad połowa.

- Tymczasowy rząd Kirgistanu poinformował we wtorek, że uczestniczący w konferencji międzynarodowej w Biszkeku darczyńcy uzgodnili pomoc dla Kirgistanu w wysokości 1,1 mld dolarów w ciągu 30 miesięcy. Pieniądze te mają pomóc Kirgistanowi w odbudowie po wielomiesięcznych zawirowaniach politycznych i zamieszkach etnicznych.

- Dwunasta runda rozmów w sprawie bezpieczeństwa i stabilności na Zakaukaziu, z udziałem Rosji, Gruzji i dwóch jej separatystycznych regionów: Abchazji i Osetii Południowej, rozpoczęła się we wtorek w Genewie. Konsultacje, które toczą się pod egidą ONZ, UE i OBWE, prowadzone są w dwóch grupach roboczych: ds. bezpieczeństwa i ds. zagadnień humanitarnych.

- Pensje włoskich parlamentarzystów zostaną zredukowane nie o około 550 euro miesięcznie, jak planowano, ale o 1000 euro. Decyzję w tej sprawie podjęła we wtorek kancelaria Izba Deputowanych. Redukcje uposażeń przewiduje rządowy program oszczędności.

- Parlament Serbii przyjął we wtorek rezolucję stwierdzającą, że kraj ten nigdy nie uzna Kosowa. Parlament zebrał się w poniedziałek na nadzwyczajnej sesji po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ocenił, że niepodległość Kosowa nie narusza prawa międzynarodowego.

- Grecki premier Jeorjos Papandreu potwierdził we wtorek w stolicy Bułgarii zainteresowanie swojego kraju ropociągiem, który ma transportować rosyjską ropę z bułgarskiego Burgas do greckiego portu Aleksandrupolis na Morzu Egejskim.

- Ruch na greckich lotniskach wrócił we wtorek do normy po zawieszeniu strajku włoskiego prowadzonego przez kontrolerów lotów. W ciągu ostatnich dwóch dni ich protest doprowadził do wielu opóźnień i kilku odwołanych lotów - poinformowały władze lotnicze.

- Linie lotnicze Lufthansa oznajmiły, że ich samolot transportowy miał we wtorek wypadek w stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadzie, zastrzegając, że nie rozbił się - jak wcześniej informowały media.

- Aktywiści z Greenpeace zablokowali we wtorek około 50 należących do firmy BP stacji benzynowych w Londynie protestując w ten sposób przeciwko wyciekowi ropy w Zatoce Meksykańskiej i ryzykownym dla środowiska odwiertom.

- Prezydent Iranu Mahmud Amadineżad zaprzeczył, by Teheran wspierał talibów w Afganistanie, jak wynika z tajnych dokumentów wojskowych ujawnionych w niedzielę wieczorem. Powiedział o tym w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CBS.

- Przygotowania do otwarcia zbudowanej przez Rosję pierwszej w Iranie elektrowni atomowej w Buszerze powinny zakończyć się pod koniec sierpnia - poinformował we wtorek dyrektor państwowej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko.

- Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok misję obserwacyjną w Gruzji (EUMM) powołaną 15 września 2008 r. do monitorowania przebiegu realizacji planu pokojowego po wojnie gruzińsko-rosyjskiej z sierpnia 2008 r. - poinformowano we wtorek w komunikacie EUMM.

- Dyrektor generalny BP, Tony Hayward, od października opuści swoje stanowisko. Zastąpi go Bob Dudley, który obecnie kieruje operacją usuwania plamy ropy w Zatoce Meksykańskiej - poinformowała we wtorek firma, które ogłosiła też rekordową stratę kwartalną - 16,9 mld dol.

- Szef czeskiego resortu finansów Miroslav Kalousek oświadczył we wtorek, że w bieżącym roku zamierza w sumie oszczędzić 28 mld koron (ok. 4,5 mld złotych). Ostre cięcia budżetowe czekają wszystkie ministerstwa, które muszą ograniczyć swój budżet o 2,5 proc.

- Nowym dyrektorem naczelnym (CEO) brytyjskiego koncernu naftowego BP został we wtorek mianowany Robert Dudley, pierwszy Amerykanin na tym stanowisku. Komentatorzy doszukują się politycznych powodów takiej decyzji.

- Co najmniej 37 osób zginęło, a 19 wciąż uznaje się za zaginione, po zawaleniu się mostu na wezbranej po powodziach rzece w środkowych Chinach - podały we wtorek miejscowe media.

- Zmiażdżenie klatki piersiowej było przyczyną śmierci wszystkich 20 ofiar wybuchu masowej paniki na Love Parade w Duisburgu - poinformowała we wtorek premier niemieckiego landu Nadrenia Północna-Westfalia Hannelore Kraft.

- W sobotę w Duisburgu odbędzie się uroczystość żałobna poświęcona 20 ofiarom tragedii na Love Parade - poinformowała we wtorek administracja miejska. Udział w uroczystości zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wskutek masowej paniki, jaka wybuchła w sobotę w tłumie ludzi zgromadzonych w tunelu, prowadzącym na teren festiwalu muzyki techno w Duisburgu, zginęło 20 osób, a kilkaset zostało rannych.

- Amerykańskie Ministerstwo Obrony wszczęło śledztwo w sprawie przecieknięcia do mediów poufnych materiałów w sprawie operacji USA i NATO w Afganistanie. W kręgu podejrzeń jest 20-letni pracownik wywiadu wojskowego.

- Rząd Rosji zezwolił na wprowadzanie urzędowych cen maksymalnych na artykuły spożywcze o szczególnym znaczeniu społecznym. Sporządził też wykaz takich produktów. Kroki te mają chronić ludność przed gwałtownym wzrostem cen spowodowanym długotrwałą suszą.

- Czternastu neonazistów zostało we wtorek skazanych przez sąd w Twerze na kary wiezienia za mordy i napaści na tle etnicznym.

- Iracki parlament odroczył we wtorek na czas nieokreślony nową sesję z powodu utrzymującego się impasu politycznego. Od blisko pięciu miesięcy, jakie upłynęły od marcowych wyborów, partiom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie utworzenia rządu.

- Grupa mieszkańców serbskiego miasta Aleksinac chce wzniesienia pomnika byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia. Gdyby do tego doszło, byłby to najprawdopodobniej pierwszy taki monument w Serbii - poinformowała we wtorek agencja Beta.

- Od środy po niektórych rejonach Rzymu jeździć będą ryksze. To pomysł spółdzielni założonej przez byłych więźniów we współpracy z władzami Wiecznego Miasta. Na razie przejazd rykszą będzie bezpłatny. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)