Trwa ładowanie...
d2v71az

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 28 lutego, 17.00

...

d2v71az
d2v71az

28.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W Irlandii zostanie przeprowadzone referendum w sprawie w sprawie paktu fiskalnego - poinformował we wtorek premier tego kraju Enda Kenny. "Irlandczycy zostaną poproszeni w referendum o autoryzację" paktu - powiedział Kenny w parlamencie.

- Zachodni kredytodawcy ustalili, że Portugalia spełniła warunki postawione jej w zamian za międzynarodowy pakiet pomocowy wysokości 78 miliardów euro - poinformował we wtorek portugalski minister finansów Vitor Gaspar.

- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że część zapisów uchwalonej w zeszłym roku ustawy o udziale parlamentu w decyzjach dotyczących funduszu stabilizacji euro EFSF narusza niemiecką konstytucję.

d2v71az

- Szczyt eurolandu zaplanowany na piątek 2 marca tuż po szczycie całej UE został odwołany z powodu zastrzeżeń Berlina. Miał być poświęcony wzmocnieniu funduszu ratunkowych eurolandu. Odbędzie się eurogrupa, czyli posiedzenie ministrów finansów "17" w czwartek.

- Władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska - poinformowało we wtorek białoruskie MSZ na swoich stronach internetowych.

- Petycja z podpisami blisko 2,5 mln obywateli jest rzadkością, 1 mln wystarczy do ustanowienia legislacyjnej inicjatywy obywatelskiej; rozpatrzymy ją uważnie - powiedziała we wtorek odbierając petycję przeciw ACTA szefowa komisji petycji w PE Erminia Mazzoni. Petycję przeciw międzynarodowej umowie ACTA z blisko 2,5 mln podpisów Europejczyków wręczył we wtorek w Parlamencie Europejskim Alex Wilks z globalnego ruchu internetowego AVAAZ.

- Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili we wtorek sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego. Sankcje objęły 19 sędziów i 2 milicjantów.

d2v71az

- Kategorycznym "nie" odpowiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odbywająca karę siedmiu lat więzienia, na sugestie ułaskawienia jej przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Ta propozycja jest nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek opozycjonistka.

- We wtorek rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej izby wyższej egipskiego parlamentu, czyli Szury. Podobnie jak izba niższa, jest ona zdominowana przez islamistów. W wyniku zakończonych 22 lutego wyborów, islamiści zdobyli 83 proc. miejsc, a liberałowie jedynie 12 proc.

- Rosja i Syria podpisały umowę rządową o otwarciu centrów kulturalnych w obu stolicach: Moskwie i Damaszku - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie wicedyrektor agencji federalnej Rossotrudniczestwo Aleksandr Czesnokow.

d2v71az

- Duma Państwowa przystąpiła we wtorek, na pięć dni przed wyborami prezydenckimi w Rosji, do rozpatrywania projektów ustaw zmierzających do zreformowania systemu politycznego. Przedłożył je prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

- Czeski minister szkolnictwa Josef Dobesz częściowo ustąpił protestującym od poniedziałku studentom informując, że resort zrezygnuje z wprowadzenia czesnego za naukę na wyższych uczelniach. Zamiast tego zaproponowano opłaty za przekroczenie limitu czasu studiów.

- Miliony pracowników w Indiach rozpoczęły we wtorek strajk generalny przeciwko inflacji, złym warunkom pracy i wyprzedawaniu państwowych firm. Akcję zwołano na apel większości głównych związków zawodowych i tysięcy mniejszych.(PAP)

amp/ jtt/

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az