Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 3 lipca, 17.00
...
03.07.2012 | aktual.: 03.07.2012 17:23
03.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Czech Vaclav Klaus zatwierdził we wtorek na stanowisku ministra sprawiedliwości Pavla Blażka, wiceszefa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), głównego ugrupowania rządzącej centroprawicowej koalicji.
- Węgierski parlament przegłosował 249 głosami wobec 77 przeciw i dwóch wstrzymujących się ograniczenie nadmiernej według UE władzy przewodniczącego Centralnego Urzędu Sądowego (OBH). Głosowanie przeprowadzono późnym wieczorem w poniedziałek.
- We Włoszech padł rekord bezrobocia wśród młodzieży w wieku od 15 do 24 lat. Według danych Instytutu Statystycznego Istat wskaźnik ten wynosi 36,2 procent i nigdy nie był tak wysoki.
- Przywódca holenderskiej antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders zaprezentował we wtorek hasło, z którym jego ugrupowanie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Slogan brzmi: "Ich Bruksela, nasza Holandia". Partia Wildersa, która zasłynęła wcześniej ostrą retoryką antyislamistyczną i antyimigracyjną, obecnie koncentruje się na hasłach antyeuropejskich.
- Szef współrządzącej Niemcami bawarskiej chadecji CSU Horst Seehofer zagroził kanclerz Angeli Merkel zerwaniem koalicji, jeśli obieca ona więcej pieniędzy na ratowanie zadłużonych krajów strefy euro - podał we wtorek niemiecki tygodnik "Stern".
- Premier Słowacji Robert Fico ostrzegł we wtorek w Berlinie, że cierpliwość opinii publicznej w jego kraju do ratowania Grecji i innych zadłużonych państw może się wyczerpać, co postawi pod znakiem zapytania dotychczasowe próby uratowania strefy euro.
- Obecna propozycja reformy Wspólnej Polityki Rolnej UE jest za mało ambitna i nie w pełni odpowiada współczesnym wyzwaniom - oświadczyli we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że próby wywołania chaosu lub doprowadzenia do przewrotu w jego kraju są pozbawione perspektyw. Mówił o tym przed paradą wojskową z okazji obchodzonego oficjalnie 3 lipca Dnia Niepodległości. Dzień Niepodległości Białoruś obchodziła początkowo 27 lipca - w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Święto przeniesiono jednak na 3 lipca w 1996 roku, z inicjatywy Łukaszenki, zatwierdzając tę decyzję w referendum. 3 lipca jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.
- Polski dyplomata i prawnik Zbigniew Włosowicz ma duże szanse na stanowisko szefa misji Eulex w Kosowe - dowiedziała się PAP z dwóch różnych źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Decyzja ma zapaść do września.
- Ponad dwa tysiące rekordowo wysokich temperatur na całym terytorium Stanów Zjednoczonych zanotowała w ciągu minionego tygodnia amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA). Co więcej - jak poinformował urząd we wtorek czasu polskiego - przez cały czerwiec padło w USA 3200 rekordów ciepła.
- Co najmniej 44 osoby zginęły, a ok. 100 zostało rannych we wtorek w zamachach w Diwanii i Karbali, miastach położonych w środkowym Iraku, gdzie mieszkają głównie szyici - poinformowały irackie władze. Rosną obawy przed odradzaniem się konfliktu wyznaniowego.
- Syryjski wywiad prowadzi 27 placówek, w których torturuje się więźniów; osadzeni tam ludzie są bici, polewani kwasem, napastowani seksualnie - wskazuje ogłoszony we wtorek raport Human Rights Watch (HRW). Ta zajmującą się ochroną praw człowieka organizacja międzynarodowa zidentyfikowała na terenie Syrii 27 obiektów zwanych "muchabarat", w których reżim Baszara el-Asada walczy ze swymi przeciwnikami, głównie uczestnikami antyrządowych protestów, które wybuchły w kraju w marcu 2011 roku.
- Co najmniej 78 osób, w tym 44 cywilów, zginęło w poniedziałek wskutek aktów przemocy, które targają Syrią, gdzie od 16 miesięcy trwa powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
- Prezydent i szef rządu Birmy Thein Sein ogłosił amnestię dla 46 więźniów - poinformowała we wtorek birmańska gazeta państwowa "New Light of Myanmar". Wśród więźniów objetych amnestią jest ponad 20 więźniów sumienia - podał były więzien polityczny Ko Ko Gyi.
- W wieku 85 lat zmarł we wtorek w Turynie senator Sergio Pininfarina, słynny projektant karoserii samochodowych, nazywany mistrzem włoskiego stylu. Media podkreślają, że odszedł jeden z czołowych stylistów światowej motoryzacji. (PAP)
amp/ ana/