Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 4 stycznia, 17.00
...
04.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Iran potwierdził we wtorek, że zaprosił niektórych ambasadorów akredytowanych przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do złożenia wizyty w jego instalacjach atomowych.
- Dokonano już pierwszych z zapowiadanych 500 tysięcy zwolnień w sektorze publicznym na Kubie - podał prezes Kubańskiej Konfederacji Pracowników. To jeden z kluczowych elementów programu reform głoszonego przez prezydenta Raula Castro.
- Premier Japonii Naoto Kan ogłosił, że w 2011 roku jego państwo otworzy się na świat i zapowiedział reformę systemu podatkowego, aby poprawić sytuację gospodarczą kraju, którego społeczeństwo starzeje się i kurczy.
- Komisje lekarzy i teologów uznały cud za wstawiennictwem Jana Pawła II - ujawniło we wtorek "Il Giornale". Jeszcze w styczniu w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ma odbyć się ostateczne głosowanie w procesie beatyfikacyjnym - dodała włoska gazeta.
- Niemiecki rząd opowiada się za przywróceniem przez UE sankcji wobec autorytarnego reżimu prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródła rządowe.
- Liczba osób bezrobotnych w Niemczech wzrosła w grudniu 2010 r., w porównaniu z listopadem 2010 r., o 85 tys. - do 3,016 mln - poinformowała we wtorek Federalna Agencja Pracy w Norymberdze.
- Rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin wezwał we wtorek władze węgierskie, by zmodyfikowały nową ustawę medialną, ograniczającą wolność prasy. Krępowanie swobód dziennikarskich przez Budapeszt krytykują także francuskie dzienniki.
- Operator telewizji Biełsat Alaksandr Barazienka został zwolniony po przesłuchaniu we wtorek i po rewizji przeprowadzonej w jego mieszkaniu - podała opozycyjna gazeta "Nasza Niwa". Jest to już kolejny dziennikarz Biełsatu, u którego przeprowadzono rewizję.
- Kofi Annan, Jimmy Carter i obserwatorzy ze wszystkich krajów UE, jak również z Norwegii, Kanady, Japonii i Rosji zjeżdżają do Sudanu, by obserwować przebieg referendum, w którym mieszkańcy południa zdecydują o własnym państwie.
- Po krwawym zamachu na chrześcijan w Egipcie i pogróżkach w internecie holenderska policja otrzymała polecenie objęcia ochroną koptyjskich kościołów w Amsterdamie, Eindhoven i Utrechcie - potwierdziło we wtorek Biuro Koordynacji Walki z Terroryzmem (NCTB).
- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun chce ubiegać się o drugą, pięcioletnią kadencję po wygaśnięciu w grudniu tego roku obecnego mandatu - poinformowały we wtorek oenzetowskie źródła.
- Były kandydat na prezydenta Białorusi Wital Rymaszeuski powiedział we wtorek, że nie może udzielać informacji na temat swojego zwolnienia z aresztu KGB. We wtorek miała odbyć się konferencja prasowa polityka, ale na żądanie KGB została odwołana.
- W Bułgarii zacznie działać w połowie roku specjalny sąd, który będzie prowadził poważne sprawy związane z przestępczością zorganizowaną, w tym porwań, prania pieniędzy, przemytu ludzi, narkotyków i broni - poinformowały we wtorek media w Sofii.
- Gubernator prowincji Pendżab w Pakistanie został we wtorek zastrzelony w Islamabadzie przez własnego ochroniarza - poinformowała pakistańska policja.
- Nowa 20-procentowa stawka VAT obowiązująca w W. Brytanii od wtorku, pierwszego dnia roboczego w nowym roku (poniedziałek był dniem wolnym) ma przynieść brytyjskiemu fiskusowi dodatkowe 13 mld funtów. Drożeje benzyna, bilety kolejowe i autobusowe, a także piwo.
- Zdaniem szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oraz inni przedstawiciele reżimu odpowiedzialni za powyborcze pobicia i aresztowania będą ponownie objęci zakazem wjazdu na teren UE - pisze we wtorek portal Euobserver.
- Dla co najmniej 40 procent Francuzów i Niemców islam jest zagrożeniem - wynika z rezultatów sondażu opublikowanych we wtorek przez paryski dziennik "Le Monde". (PAP)
zdz/