Trwa ładowanie...
dcske5l

Wydatki na drogi mają wynieść 35 mld złotych

W przyszłym roku na nowe drogi wydamy ok. 35 mld zł. Powinny do nas spłynąć faktury w takiej wysokości – deklaruje Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za drogi.
Share
Wydatki na drogi mają wynieść 35 mld złotych
Źródło: Jupiterimages
dcske5l

– Lata 2011 i 2012 będą szczytem prac budowlanych na polskich drogach. Zapowiedzi wiceministra oznaczają, że w porównaniu z bieżącym rokiem mielibyśmy wzrost wydatków na drogi o ok. 15 mld zł.

– Bardzo trudno będzie to osiągnąć – mówi Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego. Dodaje, że w tym roku zostały podpisane kontrakty na budowę dróg o niespotykanej dotąd wartości, ale ich realizacja może napotkać problemy. – Choćby z pozyskaniem niezbędnych materiałów czy przetransportowaniem ich na plac budowy – wyjaśnia Kotlarek.

W wydatki na poziomie 35 mld zł wątpią też eksperci. – Według programu z 2007 r. mieliśmy wybudować 123 km autostrad, 234 ekspresowych i 162 km obwodnic. Już mamy opóźnienia w stosunku do planów– mówi Adrian Furgalski, ekspert do spraw transportu. Według niego możliwa kwota wydatków to ok. 22 mld zł.

dcske5l

– Niewątpliwie wydatki na drogi będą większe niż w tym roku, nikt jednak nie oszacuje, o ile – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. – Nam sprzedaż w budownictwie wzrosła w II kwartale tego roku o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. Przyszły rok będzie jeszcze lepszy.

Plan finansowy na przyszły rok Krajowego Funduszu Drogowego, który finansuje budowy, powstanie w listopadzie.Rząd zakłada, że w przyszłym roku do budżetu wpłynie ok. 16 mld zł z unijnych dotacji za zrealizowane prace. Do wykorzystania wciąż jest ok. 10 mld zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Do dyspozycji mogą być też środki zaoszczędzone w tym roku z uwagi na mniejszy zakres wykonanych prac i spadek cen.

– Realnie w tym roku dostaniemy z Komisji Europejskiej w sumie ok. 3,5 mld zł – wyjaśnia dyrektor Siejda. Jest też szansa, że nie wydamy wszystkich pieniędzy pozyskanych w tym roku z emisji obligacji infrastrukturalnych. Mowa o 6,37 mld zł.

PARKIET
Agnieszka Stefańska

dcske5l

Podziel się opinią

Share
dcske5l
dcske5l