Trwa ładowanie...

Wyłożyli 12 mln zł, aby wznowić produkcję piwa

Spółka kupiła majątek Browaru Tenczynek od syndyka masy upadłościowej w maju zeszłego roku za ponad 3 mln złotych.

Share
Wyłożyli 12 mln zł, aby wznowić produkcję piwa
Źródło: WP.PL, fot: Quinn Dombrowski/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)
d3ruq3u

Browar Tenczynek po ponad 70-letniej przerwie wznowił produkcję piwa. Zabytkowe budynki kupiły od syndyka, wyremontowały i wyposażyły w instalacje do warzenia piwa Browary Regionalne Jakubiak, posiadające już zakłady w Ciechanowie, Lwówku Śląskim i Bojanowie.

Marek Jakubiak, prezes Browarów Regionalnych Jakubiak, poinformował, że spółka kupiła majątek Browaru Tenczynek (wcześniej Zakładów Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego) od syndyka masy upadłościowej w maju zeszłego roku za ponad 3 mln zł. Szacowany koszt modernizacji zakładu wyniósł 12 mln zł. - Browar już ruszył z produkcją - pierwsza warka piwa już jest gotowana w Tenczynku - zaznaczył.

Prace remontowe, które były prowadzone od roku, dotyczyły całego zakładu, m.in. części biurowej, wydziału fermentacji, wydziałów leżakowych w piwnicach i warzelni, która została na nowo wyposażona. Prace remontowe przeprowadzono w rozległych piwnicach - odrestaurowano filary, kamienne i ceglane sklepienia.

d3ruq3u

Jak podkreślił prezes BRJ, podczas remontu browaru wiernie odrestaurowana została większość rozwiązań architektonicznych zgodnych z polską sztuką piwowarską, które wprowadził hrabia Adam Potocki rozbudowując zakład w XIX w. - Tradycyjny sposób warzenia piwa doskonale sprawdza się bowiem do dziś. Będzie on z powodzeniem praktykowany w Tenczynku - zaznaczył.

Według niego produkcja zakładu wyniesie na początek ok. 55 - 60 tys. hektolitrów rocznie, z możliwością dwukrotnego zwiększenia w przyszłości. Początkowo załoga browaru liczy około 20 pracowników. Jeśli piwa z Tenczynka zyskają dużą popularność, to liczba ta może zostać podwojona.

Piwa z Tenczynka będą związane z historią browaru i lokalną specyfiką, nie zabraknie też najpopularniejszego w Polsce lagera. Będą one sprzedawane, podobnie jak z innych browarów Grupy BRJ, na rynku ogólnopolskim, ale producent liczy również na sentyment do miejscowego browaru na lokalnym rynku.

Prezes Jakubiak podkreślił, że przy okazji odbudowy browaru powstanie w nim muzeum lokalnego browarnictwa, a zabytkowe wnętrza będzie można zwiedzać.

d3ruq3u

Pierwsze wzmianki o browarze w Tenczynku pojawiły się w 1553 r., kiedy to Andrzej i Stanisław Tenczyńscy dzielili między siebie majątek. Obecnie zachowany browar został założony od podstaw przez hrabiego Adama Potockiego z pobliskich Krzeszowic w latach 1848 - 1854 r. Na przełomie XIX i XX wieku piwo z Tenczynka znane było i cenione w Europie, czego dowodem był złoty medal zdobyty na wystawie w Pilźnie w 1904 r. Sprzedawano je w Koszycach, a nawet w Wiedniu i Budapeszcie.

Podczas II wojny światowej zakład został zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie browar został odbudowany i znacjonalizowany. Nie wznowiono jednak produkcji piwa, ale uruchomiono przetwórnię owoców i warzyw, a także wytwórnię miodów pitnych i win owocowych. Stan taki trwał do końca PRL. W latach 90-tych XX wieku Zakłady Przetwórstwa Warzywno-Owocowego zostały sprywatyzowane, kilka razy zmieniały właścicieli. W 2011 roku wstrzymano w zakładzie produkcję, a maszyny wywieziono.

W maju 2014 spółka Browary Regionalne Jakubiak kupiła od syndyka masy upadłościowej Browar Tenczynek i rozpoczęła remont, aby ponownie uruchomić produkcję piwa w 2015 r. W Grupie BRJ znajdują się również browary Ciechan, Lwówek oraz Bojan.

d3ruq3u

Podziel się opinią

Share
d3ruq3u
d3ruq3u