Trwa ładowanie...
d2yqfdm
26-01-2017 13:50

Wyniki PKN Orlen w 2016 z pozytywnym efektem ograniczania "szarej strefy"

Rekordowe wyniki grupy PKN Orlen w 2016 r. z EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł, w tym 1,8 mld zł w segmencie detalicznym, to m.in. pozytywny efekt skutecznej walki rządu z "szarą strefą" na krajowym rynku paliowym - uważa prezes spółki Wojciech Jasiński.

d2yqfdm
d2yqfdm

PKN Orlen podał w czwartek, iż w całym 2016 r. jego grupa kapitałowa zwiększyła łączny wolumen sprzedaży o 2 proc., osiągając w tym czasie rekordową sprzedaż paliw na poziomie 10 mld litrów. W segmencie detalicznym w samym IV kw. 2016 r. cała grupa kapitałowa płockiego koncernu osiągnęła najlepszy w historii wynik EBITDA LIFO 440 mln zł.

"Rok 2016 był dobrym rokiem dla PKN Orlen, rokiem rekordowych wyników, najwyższego w historii EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł. Osiągnęliśmy ten wynik we wszystkich segmentach, a segment detalu pobił w ogóle wszelkie rekordy ze swoim 1,8 mld zł" - oświadczył Jasiński podczas konferencji prasowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zaznaczył przy tym, że na pozytywne wyniki PKN Orlen w 2016 r. składają się dokonania wszystkich podmiotów grupy kapitałowej spółki, zarówno krajowych, jak i w Czechach oraz na Litwie, a także utrzymanie znacznej dyscypliny kosztowej, zakładającej ich racjonalizację.

"Jednym ze źródeł, trzeba przyznać, tych dobrych wyników była skuteczna walka rządu z +szarą strefą+ na rynku paliw. Rok 2016 był pod tym względem bezprecedensowy. Wprowadzone zmiany w przepisach - to znaczy pakiet paliwowy, pakiet energetyczny, ale także zapowiadana ustawa o systemie monitorowania drogowych przewozów paliw - uszczelniają system podatkowy i zapewniają w ten sposób ochronę uczciwym uczestnikom rynku" - ocenił prezes PKN Orlen.

d2yqfdm

Jasiński podkreślił, że wprowadzone regulacje, mające przeciwdziałać "szarej strefie" w segmencie paliwowym, "służą państwu poprzez zwiększenie dochodów budżetowych, dobrze służą wszystkim przedsiębiorcom, służą także dobrze Orlenowi".

Wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk zwrócił uwagę, że o wcześniejszym poziomie "szarej strefy" świadczy odnotowany w IV kw. 2016 r. krajowy wzrost konsumpcji oleju napędowego o 24 proc.

"Jedna liczba wymaga komentarza, jest to liczba dla nas bardzo ważna - wzrost konsumpcji oleju napędowego w Polsce o 24 proc. To jest liczba niewiarygodna, ale to pokazuje, jaki był poziom +szarej strefy+. To pierwszy kwartał w całości, gdzie możemy racjonalnie oszacować, ile w Polsce wyniosła +szara strefa+" - powiedział Jędrzejczyk.

Wiceprezes przyznał, iż w ocenie spółki, na podstawie aktualnych wskaźników, większość "szarej strefy" na rynku paliowym została w IV kw. 2016 r. zniwelowana. "To nie oznacza, że jest koniec walki z +szarą strefą+" - zastrzegł jednocześnie.

d2yqfdm

"Te wszystkie pakiety rozwiązań, które były wdrażane i są wdrażane przez rząd, z czego się bardzo cieszymy - czyli pakiet paliwowy w sierpniu, pakiet energetyczny, który w tych tygodniach jest wdrażany, czy też pakiet transportowy, który, mamy nadzieję, będzie w marcu ostatecznie wdrożony - to są wszystkie rozwiązania legislacyjne, które mają spowodować, że +szara strefa+ się nie odbuduje i wzrosty, które widzimy, w kolejnych miesiącach 2017 r. będą również zauważalne" - podkreślił Jędrzejczyk.

Podsumowując 2016 r. wiceprezes ocenił, że pod względem otoczenia makroekonomicznego był to rok trudniejszy dla spółki, niż rok wcześniejszy. Według niego, wpływały na to m.in. poziom marży downstream, która była o ponad 2 dol. niższa w porównaniu z 2015 r., a także rosnące notowania ropy naftowej do poziomu 49 dol./baryłkę w IV. kw. - obecnie jest ok. 55 dol./baryłkę surowca. "To jest dokładnie poziom, który przyjęliśmy w naszej strategii na lata 2017-18" - dodał Jędrzejczyk.

Jak zaznaczył wiceprezes PKN Orlen, w IV kw. 2016 r. grupa płockiego koncernu wypracowała rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad 2,6 mld zł, czyli o 800 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. "Jest tu przede wszystkim wzrost wolumenów sprzedaży. Jest też efekt jednorazowy zwrotu ubezpieczenia z tytułu pożaru w Litvinowie" - wyjaśnił Jędrzejczyk.

d2yqfdm

Dodał, że w związku z pożarem instalacji steam crackera - krakingu parowego, który miał miejsce w należących do Unipetrolu czeskich zakładach Chempark Zaluzi w Litvinovie w sierpniu 2015 r., roszczenia wobec ubezpieczycieli zostały oszacowane na 2,3 mld zł.

"Mamy świadomość, że oczywiście ostateczna kwota będzie zależna od uzgodnień z ubezpieczycielami. Do tej pory uzgodniliśmy kwotę 1,3 mld zł, z której kwota 1,1 mld zł gotówkowo wpłynęła do końca 2016 r. Pozostałe 200 mln zł, można się spodziewać, wpłynie w I kw. 2017 r. Mamy też świadomość, że każda kolejna transza będzie coraz trudniejsza do uzyskania" - przyznał wiceprezes PKN Orlen.

W ciągu 12 miesięcy 2016 r. grupa PKN Orlen wypracowała ponad 5,7 mld zł zysku netto, czyli o 2,5 mld zł więcej, niż w tym samym okresie 2015 r.

d2yqfdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqfdm