Wyniki w cieniu odejścia Jobsa

Po spokojnym poniedziałku ze względu na święto w USA, dziś czekają nas wyniki spółek, jak i dane makroekonomiczne. Prawdopodobnie jednak na rynku najgłośniej będzie o odejściu Steve'a Jobsa z Apple.

Wyniki w cieniu odejścia Jobsa
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

18.01.2011 | aktual.: 18.01.2011 09:12

Rynki akcji - Apple bez Jobsa

Po zakończeniu sesji w Stanach Zjednoczonych Apple poda wyniki za ostatni kwartał minionego roku. Generalnie byłoby to jedno z ważniejszych wydarzeń dnia. Jednak raport kwartalny zostanie przesłonięty podaną wczoraj wiadomością o odejściu z bieżącej działalności w firmie, założyciela i szefa spółki - Steve'a Jobsa.

Ta sytuacja powtarza się po raz drugi, Jobs już w 2004 czasowo opuścił firmę z powodów zdrowotnych, zaś w 2009 roku brał długi urlop zdrowotny. Ta informacja będzie zapewne miała spory negatywny wpływ na cenę akcji Apple, ale jej wpływ na szeroki rynek nie powinien być istotny (choć przy obecnym wykupieniu rynku niczego nie można wykluczyć). jaj na razie nie widać negatywnej reakcji w notowaniach amerykańskich kontraktów w handlu azjatyckim.

CSJ o chińskim PKB i limitach kredytowych
Chinese Securities Journal ponformował, iż chiński PKB w minionym roku wzrósł o 10,1%, tj. więcej niż w roku 2009. Jednocześnie, zmniejszony zostanie limit udzielonych kredytów przez chińskie banki. Według gazety ma on wynieść 7,2-7,5 bln juanów, wobec 7,5 bln w roku minionym. W 2010 roku jednak nowe kredyty wyniosły ostatecznie 7,95 bln juanów. Dokładne dane o PKB, a także miesięczne figury za grudzień poznamy w czwartek. To jednak nie PKB, ale przede wszystkim dane o inflacji zdecydują, jaki wpływ na rynki Chiny będą miały w najbliższym czasie.

EURUSD - Plosser o polityce monetarnej

Charles Plosser, szef filadelfijskiego oddziału Fed, we wczorajszym wystąpieniu powiedział, iż nie wykluczyłby podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku gdyby wzrost gospodarczy był satysfakcjonująco wysoki, nawet jeśli nie doszłoby do wyraźnej redukcji stopy bezrobocia. Ta wypowiedź mocno kontrastuje z tym co w minionym tygodniu powiedział B.Bernanke: nawet 3-4% wzrost w tym roku nie obniży satysfakcjonująco stopy bezrobocia (dając tym samym do zrozumienia, iż luźna polityka monetarna jest uzasadniona).

Plosser jednak już wcześniej był sceptyczny co do wprowadzenia QE2, twierdząc, iż nie pomoże to wydatnie w walce z bezrobociem, a zagrozi długookresowej stabilności cen. Plosser jest w tym roku głosującym członkiem Fed, jednak jego poglądy znajdują się w mniejszości. Dopiero większy rozłam w Fed mógłby mieć zauważalny wpływ na rynek.

Tymczasem wczoraj notowania EURUSD po dość silnym cofnięciu wykorzystały przełamane wcześniej górne ograniczenie kanału spadkowego jako wsparcie, wracając w okolice 1,3350. To oznacza, iż wzrosty w krótkiej perspektywie są realne. Kluczowym ograniczeniem pozostaje strefa oporu 1,3420-1,3490. Gdyby udało się ją pokonać, para miałaby otwartą drogę do 1,3750.

W kalendarzu - wyniki i dane makro

Po sennym poniedziałku, wtorek powinien przynieść na rynkach wyraźne ożywienie. Przemawia za tym kalendarz publikacji raportów ze spółek oraz danych makro. Wyniki w USA podadzą Citigroup (przed sesją, konsensus 8c), Apple (po sesji, konsensus 5,36 USD) i IBM (po sesji, konsensus 4,08 USD). Dziś jeszcze te reporty mogą pozostawać w cieniu odejścia Jobsa, ale znaczna ich liczba w kolejnych dniach powinna skoncentrować uwagę rynku na wynikach.

Wśród danych makro nie ma figur o kluczowym znaczeniu dla rynków w wymiarze globalnym, jednak jest kilka publikacji drugoplanowych, takich jak indeks ZEW (11.00, konsensus 6,8 pkt.), czy wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku (14.30, konsensus 12,8 pkt.), bądź takich, które będą istotne dla wybranych rynków: inflacja w Wielkiej Brytanii dla funta (10.30, konsensus 3,3%) i decyzja Banku Kanady dla notowań dolara kanadyjskiego (15.00, rynek nie oczekuje zmian stóp). W Polsce o 14.00 poznamy dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, ale nie powinny one mieć wpływu na złotego. Bony skarbowe zaoferują Hiszpania (12 i 18 mies.) oraz Grecja (13 tyg.), te przetargi nie powinny jednak mieć istotnego wpływu na rynek.

dr Przemysław Kwiecień
< X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)