Trwa ładowanie...

Wypoczynek dobrze zrobi PKB

Polska nie docenia i nie wykorzystuje gospodarczego potencjału turystyki, a mogłaby z niej uczynić motor wzrostu - pisze "Puls Biznesu".

Wypoczynek dobrze zrobi PKBŹródło: Fotolia, fot: gpointstudio
d1o723d
d1o723d

Wkład branży turystycznej w polski PKB wyniósł w 2013 roku prawie 86 miliardów złotych, czyli 5,3 procent PKB - wynika z szacunków World Travel&Tourism Council. Chodzi o ogół biznesu generowanego przez branżę, a więc np. usługi budowlane związane z tworzeniem nowych miejsc noclegowych czy zakup środków transportu. Stworzyła też ponad 790 tysięcy miejsc pracy. Według szacunków organizacji, w 2014 ta liczba przekroczy 800 tysięcy.

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", mogłoby być lepiej, gdyby nie politycy. - Każdy rząd przecenia wiele innych branż, a nie docenia potencjału turystyki. Dominuje socjalistyczne podejście... przydałaby się jakaś huta, ale nie turystyka - uważa Andrzej Betlej, ekspert turystyczny. Wskazuje na to skromny budżet Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli agencji rządowej, powołanej do promocji wypoczynku w Polsce.

Tymczasem światowe trendy wskazują na rozwój branży turystycznej. W najbliższych 10-ciu latach turystyka powinna się rozwijać w tempie czterech procent rocznie.

d1o723d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o723d