Wyspowiadaj się ze śmieci. Inaczej dostaniesz karę

Wyspowiadaj się ze śmieci. Inaczej dostaniesz karę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

11.02.2011 09:06, aktual.: 11.02.2011 10:57

W marcu mogą posypać się kary w wysokości 10 tys. złotych dla przedsiębiorców, którzy nie prowadzili ewidencji danych o rodzaju i ilości wytwarzanych odpadów. Nawet jeden dzień spóźnienia oznacza karę, od której trudno się odwołać - informuje "Gazeta Giełdy Parkiet".

W marcu mogą posypać się kary w wysokości 10 tys. złotych dla przedsiębiorców, którzy nie prowadzili ewidencji danych o rodzaju i ilości wytwarzanych odpadów. Nawet jeden dzień spóźnienia oznacza karę, od której trudno się odwołać - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Do 15 marca przedsiębiorcy muszą wyspowiadać się w urzędom marszałkowskim z produkowanych śmieci. Skrócono tym samym o dwa tygodnie czas na składanie raportów. Najgorzej mają jednak przedsiębiorcy, którzy w ogóle nie wiedzą o takim obowiązku.

Przedsiębiorcy, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń skarżą się, że są traktowani na równi z tymi co w ogóle nie respektują przepisów. Otrzymują identyczną karę w wysokości 10 tys. złotych.

Jest jednak możliwość odwołania się od decyzji marszałka. Wniosek należy złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego lub wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jednak jak przyznają sami zainteresowani, szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy są niewielkie.

Ministerstwo Środowiska zamierza stworzyć bardziej elastyczne przepisy. W nowej ustawie zapisane zostaną kary w wysokości od tysiąca do miliona złotych. Za drobne naruszenia przepisów urząd będzie więc łaskawszy.

Do prowadzenia ewidencji śmieci zobowiązani są przedsiębiorcy produkujący powyżej 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie, wytwarzający odpady roślinne i zwierzęce, produkujące powyżej 10 ton trocin, powyżej 5 ton betonu, gruzu, szkła i drewna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także