Trwa ładowanie...

Wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy. Oto nowe stawki

Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca więcej pieniędzy w ramach odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych. Nowe, wyższe kwoty będą obowiązywać do końca marca 2025 r. Tyle wyniosą.

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowychWyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowychŹródło: Shutterstock
d1pi918
d1pi918

W razie wypadku przy pracy przysługuje nam odszkodowanie. Pieniądze należą się osobom ubezpieczonym, które wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy pieniądze te otrzymuje rodzina zatrudnionego. Oto nowe stawki odszkodowania za wypadek przy pracy i chorobę zawodową za okres 2024/2025.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Wyższe stawki za odszkodowania

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

ObwieszczenieMinistra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejŹródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ile wyniesie świadczenie będzie zależało od procentowego uszczerbku na zdrowiu? Nowe, wyższe kwoty będą obowiązywać do końca marca 2025 r. Podwyżka ta jest standardową, coroczną procedurą.

  • 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (wzrost o 162 zł);
  • 128 799 zł jednorazowego odszkodowania dla małżonka lub dziecka w przypadku śmierci ubezpieczonego.
d1pi918

W przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego kwota jednorazowego odszkodowania wyniesie 25 044 zł. Z kolei odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego jest wypłacane w wysokości 114 231 zł. W przypadku, gdy do świadczenia uprawniony jest członek rodziny inny niż małżonek lub dziecko, wtedy odszkodowanie wyniesie 64 399 zł - podaje ZUS.

Odszkodowanie dla osób nieubezpieczonych

W wyjątkowych sytuacjach ZUS wypłaci odszkodowanie osobom, za które nie jest odprowadzana składka wypadkowa. Dotyczy to np. ucznia, który uległ wypadkowi na lekcji wychowania fizycznego. Jednak w takiej sytuacji wypłata odszkodowania zależy od tego, czy z tytułu tego wypadku zostanie orzeczona całkowita niezdolność do pracy.

Jednak wypadki w szczególnych okolicznościach dotyczą nie tylko uczniów. To mogą być też wypadki, gdy ratujemy czyjeś życie i zdrowie od grożącego niebezpieczeństwa jak powódź, czy pożar.

d1pi918

Co należy zrobić, aby uzyskać świadczenie?

Aby ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS-u, trzeba spełnić łącznie dwa warunki:

  • posiadać ubezpieczenie wypadkowe;
  • w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznać uszczerbku na zdrowiu.

ZUS decyzję w sprawie odszkodowania za wypadek przy pracy wydaje w 14 dni. Jeśli wydana decyzja będzie pozytywna, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pi918
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi918