Trwa ładowanie...
d4n3dz7

Wyższy ZUS. Prowadzenie działalności przestaje mieć sens

ZUS dobija drobnych przedsiębiorców. Samozatrudnieni już rozglądają się za etatem, bo koszty zaczynają ich przerastać. Teraz czeka ich najwyższa od ponad dekady podwyżka składek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyższe składki ZUS dobijają przedsiębiorców
Wyższe składki ZUS dobijają przedsiębiorców (East News)
d4n3dz7

Tak drastycznej podwyżki składek nie było od 11 lat. Prowadzący działalność gospodarczą zapłacą wyższe składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne. Łącznie co miesiąc na konto ZUS będą musieli wysyłać 1431,38 zł, czyli blisko 115 zł więcej niż w ubiegłym roku.

Czytaj też: Wypłata "trzynastek". ZUS zapewnia, że się wyrobi

Jak łatwo wyliczyć, roczny koszt prowadzenia firmy rośnie o niemal 1400 zł. Najgorzej z takimi podwyżkami radzą sobie prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, ale i małe firmy, które zatrudniają maksymalnie kilku pracowników. To będzie dla nich ciężki rok - uważają ekonomiści.

d4n3dz7

- Sytuacja w gospodarce pogarsza się, dlatego prowadzącym działalność będzie trudno więcej zarobić, aby pokryć wyższe składki - mówi "Super Expressowi" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Federacja postuluje, aby powiązać wysokość składek na ZUS z zarobkami przedsiębiorcy. Byłoby to bardziej sprawiedliwe i nie rujnowałoby najmniejszych firm, dla których duże składki są zabójcze.

Czytaj także: Płaca minimalna 2020. Zmiany w prawie pracy i dodatek stażowy

- Kolejna podwyżka składek?! Ten pomysł jest skandaliczny! Już teraz płacę takie podatki, że czasami nawet tyle nie zarobię. Jeśli rząd uzna, że jeszcze trzeba je podwyższyć, rzucę w diabły działalność gospodarczą. I jestem pewna, że takich jak ja w Polsce będzie mnóstwo - żali się w "SE" Danuta Kubat, prowadząca kiosk z gazetami.

Obejrzyj: Składka na ZUS idzie na rekord. Największy wzrost od 11 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n3dz7

Podziel się opinią

Share
d4n3dz7
d4n3dz7