Wzmocnienie progów ostrożnościowych umocni wiarygodność Polski na rynkach - Rostowski
13.10. Warszawa (PAP) - Wzmocnienie konsekwencji po przekroczeniu progu ostrożnościowego 55 proc. długu w relacji do PKB, które planowane jest w noweli ustawy o finansach...
13.10.2010 | aktual.: 13.10.2010 14:23
13.10. Warszawa (PAP) - Wzmocnienie konsekwencji po przekroczeniu progu ostrożnościowego 55 proc. długu w relacji do PKB, które planowane jest w noweli ustawy o finansach publicznych wzmocni wiarygodność Polski na międzynarodowych rynkach finansowych - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Minister przypomniał także, że ryzyko iż w najbliższych latach dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB jest niewielkie, ale nie zerowe.
"Uważam, że ryzyko abyśmy przekroczyli próg 55 proc. (długu w relacji do PKB - PAP) są nikłe, ale nie zerowe. Zbliżamy się do tego progu, ale go nie przekroczymy" - powiedział w środę w Sejmie Rostowski.
"Inwestorzy muszą wiedzieć, że dług publiczny nie wymknie się spod kontroli. Dlatego chcemy już dzisiaj pokazać co się stanie gdybyśmy ten poziom przekroczyli" - dodał.
Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przygotowany przez Ministerstwo Finansów zaostrza konsekwencje przekroczenia przez dług publiczny drugiego progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. PKB m.in. poprzez likwidację w podatku PIT ulg: internetowej, prorodzinnej oraz 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu oraz warunkowe podwyżki stawek VAT.
Według noweli, gdy wartość długu publicznego przekroczy 55 proc. PKB, a jest mniejsza od 60 proc. PKB w roku budżetowym następującym po roku, w którym nastąpiło ogłoszenie przekroczenia tej relacji, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) otrzymuje dotację celową z budżetu w wysokości do 30 proc. środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok. (PAP)
bg/ ana/