Trwa ładowanie...
d1fjv4b

Wzrosło prawdopodobieństwo interwencji walutowej NBP - Invest Bank (opinia)

23.09. Warszawa (PAP) - W opinii ekonomistów z Invest Banku wzrosło prawdopodobieństwo dokonania w najbliższym czasie interwencji walutowej przeciwko osłabieniu złotego przez NBP,...

d1fjv4b
d1fjv4b

23.09. Warszawa (PAP) - W opinii ekonomistów z Invest Banku wzrosło prawdopodobieństwo dokonania w najbliższym czasie interwencji walutowej przeciwko osłabieniu złotego przez NBP, gdyby kurs złotego miał się utrzymać na poziomie zbliżonym do 4,5 zł za euro lub wyższym.

"W dniu wczorajszym Prezes NBP prof. Marek Belka w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego (portal informacyjny NBP) wypowiedział się na temat bieżącego osłabienia kursu złotego. Stwierdził on, że obecnie +słabnący złoty wpływa niekorzystnie na ceny utrudniając NBP kontrolę inflacji+, co naszym zdaniem oznacza, że odwołał się on pośrednio do zapisów zamieszczonych w założeniach polityki pieniężnej NBP, w ramach których dopuszczono możliwość stosowania interwencji walutowych przez NBP, +gdyby okazało się to niezbędne do zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej kraju, co sprzyja średniookresowej realizacji celu inflacyjnego+" - napisali w komentarzu ekonomiści z Invest Banku.

"Tym samym wypowiedź ta sygnalizuje - naszym zdaniem - znaczący wzrost prawdopodobieństwa dokonania w najbliższym czasie interwencji walutowej przeciwko osłabieniu złotego przez NBP, gdyby kurs złotego miał się utrzymać na poziomie zbliżonym do 4,5 zł za euro lub wyższym" - dodali.

"Wskazuje na to również wczorajsza wypowiedź Ministra Finansów prof. Rostowskiego, który stwierdził, +że jeżeli takie gry [na osłabienie złotego] są, to ci, którzy się w nie bawią będą prawdopodobnie niebawem żałowali, bo tak jak to powiedział pan prezes Belka, ten kurs znacząco odstaje od zdrowych fundamentów polskiej gospodarki+" - oceniają ekonomiści z Invest Banku.(PAP)

jba/ osz/

d1fjv4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fjv4b