Wzrost notowań eurodolara powyżej 1,4400
Przed nami najprawdopodobniej kolejna spokojna sesja na rynku złotego. Notowania EUR/PLN rozpoczęły dzień od zniżki pod poziom 4,1500, kurs USD/PLN natomiast zaszedł w okolice 2,8750.
W opublikowanym dziś rano wywiadzie dla Gazety Prawnej minister skarbu A. Grad powiedział, iż plan uzyskania w przyszłym roku 25 mld zł z prywatyzacji jest realny. W roku bieżącym przychody ze sprzedaży udziałów państwowych spółek powinny wynieść 6-7 mld zł. W ramach prywatyzacji w 2010 r. inwestorzy będą mogli nabyć akcje spółek takich jak m.in. KGHM, Bogdanka, Tauron czy Enea. Informacja ta, pomimo iż dotyczyła pośrednio popularnego ostatnio tematu polskiego budżetu, nie wpłynęła na notowania polskiej waluty.
Z wydarzeń w regionie warto wspomnieć o szybkim zażegnaniu sporu gazowego pomiędzy Rosją a Ukrainą dotyczącego m.in. stawek tranzytowych za gaz przesyłany przez ukraiński port Jużnyj. Problem ten mógł doprowadzić do wstrzymania dostaw surowca do Czech, na Słowację oraz Węgry. Rosja poinformowała jednak Unię Europejską, iż problemy z dostawami gazu mogą mieć na początku przyszłego roku kraje takie jak Niemcy i Polska, do których płynie on przez nitkę gazociągu Drużba, biegnącą przez Białoruś. Nierozstrzygnięty spór pomiędzy Rosją a Białorusią zagraża bowiem ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem dostaw.
Uwagę inwestorów przyciągnęła wypowiedź premiera Rosji Władimira Putina. Powiedział on dziś rano na konferencji prasowej, iż rząd zamierza podjąć kroki interwencyjne w celu ograniczenia napływu kapitału spekulacyjnego na krajowy rynek finansowy. Dodał on jednak, iż działania interwencyjne będą miały łagodny, a nie rewolucyjny charakter. Zdaniem Putina gospodarka rosyjska nie jest jeszcze gotowa na upłynnienie kursu rubla.
Wczorajsza sesja w notowaniach EUR/USD przebiegała wyjątkowo spokojnie. Przez większość dnia kurs tej pary walutowej przebywał w przedziale wahań 1,4350-1,4400. Testowane było górne ograniczenie tego zakresu, próby jego trwałego przebicia zakończyły się jednak niepowodzeniem. Dzisiaj wartość euro względem dolara wzrosła ponad 1,4400. Zdołała ona przebić maksima z minionego tygodnia, usytuowane nieco poniżej 1,4420, co daje jej potencjał do dalszej zwyżki. Dzisiaj kalendarz makroekonomiczny jest nieco bogatszy niż wczoraj. Umiarkowany wpływ na rynek może mieć odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów sporządzanego przez Conference Board.
W bieżącym tygodniu mają miejsce dość duże aukcje amerykańskich obligacji skarbowych. Wczoraj sprzedawane były dwulatki o wartości 44 mld USD. Ich aukcja spotkała się z mniejszym od oczekiwań zainteresowaniem, co doprowadziło do wzrostu rentowności tego typu papierów do najwyższego poziomu od sierpnia. Nie miało to jednak wpływu na notowania dolara. W związku z tym trudno oczekiwać, by większą reakcję amerykańskiej waluty przyniosły kolejne aukcje - dzisiejsza 5-letnich obligacji o wartości 42 mld USD, czy też jutrzejsza 7-letnich papierów za kwotę 32 mld USD.
Większe zmiany niż w notowaniach EUR/USD obserwujemy obecnie na rynku surowców. Ropa Brent (pochodząca z Morza Północnego) po wzroście ponad poziom 75,00 USD za baryłkę zanegowała sygnał sprzedaży i zyskała potencjał do dalszej zwyżki w kierunku tegorocznych szczytów (okolice 80,00 USD). Dzisiaj kształtuje się ona na poziomie 77,50 USD. Jedyny istotny opór usytuowany poniżej 80,00 USD, znajduje się w pobliżu 78,00 USD.
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.