Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
kukurydza
14-10-2014 11:22

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóż

Po próbie odbicia w górę notowań indeksu CRB, wartość tego agregatu powróciła do znanego schematu spadkowego. Notowania indeksu CRB wczoraj zanotowały zniżkę o 1,11% do poziomu 280,94 pkt.

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóżŹródło: Thinkstockphotos
dklkmss
dklkmss

Początek nowego tygodnia na wielu rynkach towarowych rozpoczął się od wzrostu cen. Indeks CRB zanotował zwyżkę o 0,41% do poziomu 276,72 pkt. Wyraźnie podrożały przede wszystkim niektóre zboża, a także metale szlachetne i gaz ziemny. Z kolei cena ropy naftowej znów znalazła się na minusie.

Opóźnienia w zbiorach kukurydzy

W poniedziałek notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych wzrosły aż o 3,6%. Do zwyżki notowań tego zboża przyczyniły się w dużej mierze obawy związane z opóźnieniami żniw w USA. W ostatnim czasie nad terenami upraw przeszły ulewne deszcze, które uniemożliwiły prace w polu niektórym farmerom.

Wczoraj ze względu na obchodzony w USA Dzień Krzysztofa Kolumba nie został opublikowany cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczący tempa żniw. Raport ten opublikowany zostanie dzisiaj późnym wieczorem polskiego czasu.

Obfite zbiory kukurydzy w USA i UE

Tak czy inaczej, nawet jeśli żniwa w USA przebiegają w wolniejszym tempie niż tego wcześniej oczekiwano, to i tak nie musi to oznaczać dalszych wyraźnych zwyżek notowań kukurydzy. Możliwości wzrostu cen w najbliższym czasie są ograniczone ze względu na prognozy bardzo obfitych zbiorów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych.

dklkmss

Warto przy okazji wspomnieć, że nie tylko w USA, lecz także w Europie, tegoroczne zbiory kukurydzy są duże. Wczoraj działająca na rynkach zbóż organizacja Coceral podwyższyła prognozę produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej w 2014 r. do poziomu 72,8 mln ton. To wyraźny wzrost w porównaniu do prognoz z czerwca (64,6 mln ton) oraz w porównaniu do ubiegłorocznych zbiorów tego zboża (63,2 mln ton).

Susze w Brazylii

W poniedziałek wzrosły także notowania soi – cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o 2,3%. W przypadku soi do zwyżek również przyczyniły się trudności pogodowe, ale nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie trwają zasiewy zbóż w Ameryce Południowej – a panująca tam pogoda nie sprzyja rolnikom: temperatury powietrza są wyjątkowo wysokie, a deszczu jest bardzo mało. Niemniej jednak, według meteorologów te utrudnienia nie potrwają długo – w przyszłym tygodniu na terenach upraw soi mogą spaść deszcze, co być może pozwoli na nadrobienie opóźnień w zasiewach.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

dklkmss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklkmss