Z powodu kryzysu JSW wprowadza dni bez wydobycia węgla
23.4.Katowice (PAP) - Z powodu drastycznego spadku zapotrzebowania
na węgiel koksowy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
przez dwa dni robocze nie będą wydobywać...
23.4.Katowice (PAP) - Z powodu drastycznego spadku zapotrzebowania na węgiel koksowy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
przez dwa dni robocze nie będą wydobywać węgla.
Zarząd firmy rozważa też wprowadzenie jednego dnia - prawdopodobnie piątku - bez wydobycia w każdym tygodniu, na razie przez najbliższe dwa miesiące. Ostateczne decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer, zarząd spółki zdecydował na razie, że wydobycie węgla nie będzie prowadzone 30 kwietnia i 4 maja. Pracownicy mogą w tych dniach skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub innego przysługującego im płatnego lub niepłatnego dnia wolnego.
"Powodem takiej decyzji jest sytuacja na rynku węgla i stali, która wpływa na drastyczne ograniczenie zapotrzebowania na węgiel produkowany przez kopalnie JSW" - wyjaśniła rzeczniczka, przypominając, że popyt na węgiel koksowy jest ściśle związany z kondycją przemysłu stalowego, korzystającego z koksu. W hutnictwie spadek produkcji sięga 50 proc.
"W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż węgla z JSW spadła o 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, a przychody o 31 proc." - powiedziała Jabłońska-Bajer.
Potwierdziła, że zarząd spółki rozważa możliwość wprowadzenia w każdym tygodniu jednego dnia bez wydobycia na okres kolejnych dwóch miesięcy, z możliwością skrócenia lub wydłużenia tego okresu w zależności od zbytu węgla. Wówczas kopalnie JSW pracowałyby tylko cztery dni w tygodniu.
Na początku roku, w związku z kryzysem, zarząd JSW ogłosił plan kryzysowy, skutkujący w tym roku oszczędnościami rzędu pół miliarda złotych. Mimo sprzeciwu związków zawodowych zamrożono płace (w tej sprawie w spółce trwa spór zbiorowy i prowadzone są mediacje), wstrzymano przyjęcia do pracy (zatrudnienie zmniejszy się o ok. 1,3 tys. osób), zaniechano nadgodzin i pracy w weekendy.
Ponieważ rynkowe załamanie trwa nadal, w ostatnim czasie zarząd JSW wprowadził kolejne oszczędności - renegocjowane są umowy z firmami zewnętrznymi, a część świadczonych przez nich usług przejmują pracownicy spółki. Niektóre zakupy są wstrzymane lub odłożone w czasie. Brygady górników z kopalń wydobywających węgiel koksowy czasowo oddelegowano do dwóch zakładów, wyspecjalizowanych w węglu energetycznym.
Aby uporządkować strukturę organizacyjną i zarządzanie firmą, zarząd JSW zdecydował, że od maja pracodawcą dla górników ma być bezpośrednio spółka, a nie - jak dotąd - poszczególne kopalnie. Z tym wiąże się - w perspektywie roku - wynegocjowanie jednego, wspólnego układu zbiorowego, bo dotychczasowe układy przestaną obowiązywać.
Przeciwko wypowiedzeniu układów zbiorowych i zmianie pracodawcy protestują związki zawodowe, które zapowiedziały spór zbiorowy w tej sprawie, a w perspektywie ewentualny strajk. W piątek związkowcy będą pikietować siedzibę zarządu JSW.
Zarząd spółki argumentuje, że celem programu kryzysowego jest takie obniżenie kosztów produkcji w 2009 r., by utrzymać miejsca pracy oraz długoterminową konkurencyjność polskiego węgla koksującego. Ograniczenia kosztowe mają nie wpływać zasadniczo na planowane strategiczne inwestycje oraz budowę nowych poziomów wydobywczych kopalń. (PAP)
mab/ drag/ jra/ ana/