Za rok dobroczynność zrobi się kosztowna
Zamiast oddawać fiskusowi swój cały podatek - od kilku lat mamy możliwość ofiarowania 1 proc. z niego wskazanej przez nas organizacji pożytku publicznego. W tym roku możemy po raz ostatni zrobić to bez dodatkowych kosztów.
03.02.2009 | aktual.: 04.02.2009 14:37
Datek na potrzebujących jest w naszym kraju traktowany jak każda inna ulga podatkowa. Kto chce 1 proc. podatku ofiarować, musi się rozliczyć sam. Do tej pory wielu Polaków robiło to przy okazji samodzielnego wypełniania PIT. Jest to konieczne, gdy rozliczamy się z małżonkiem, czy chcemy skorzystać z ulg. Dopisywaliśmy więc w ubiegłym roku w specjalnej rubryce, jaką organizację pożytku publicznego (OPP) przy tym chcemy obdarować i na tym nasz wysiłek się kończył. W sumie Polacy ofiarowali OPP ponad 291,5 mln złotych! Zrobiło to 5 mln 134 tys. 675 osób. W województwie śląskim ofiarowaliśmy im niemal 34 mln zł.
Podobnie będziemy mogli zrobić rozliczając PIT za 2008 rok. Ale już za rok będzie gorzej. Progi podatkowe począwszy od 2009 r. nam urosły, a wraz z nimi pojawił się problem.
_ Każdy podatnik, w tym emeryt i rencista, samodzielnie deklaruje, na którą organizację pożytku publicznego chce przeznaczyć 1 proc. swojego podatku. Wpisuje to w odpowiednią deklarację podatkową, pod która się podpisuje. Będzie więc musiał samodzielnie rozliczyć się z podatku _ - mówi Aleksandra Bełkowska z Wydziału Komunikacji Społecznej ZUS w Warszawie.
Także osoby pracujące, które będą się rozliczały z małżonkiem, nie mają dzieci z przysługującą na nie ulgą podatkową, posiadacze ulgowego internetu czy uprawnień do ulgi rehabilitacyjnej nie mogą liczyć, że wyręczy ich zakład pracy gdyby chciały przekazać 1 proc. OPP.
_ Jeśli ktoś zechce skorzystać z możliwości przekazania 1 proc. podatku, musi zeznanie złożyć samodzielnie i zawrzeć w nim oświadczenie woli o tym, jaką kwotę i jakiej organizacji zechce przekazać _ - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach. _ Nie ma możliwości, aby ZUS czy zakład pracy rozliczył podatnika i jednocześnie za niego zadeklarował 1 proc. podatku. _
Kto będzie więc chciał ofiarować 1 proc., będzie musiał rozliczyć się sam. Dla wielu podatników oznacza to płacenie za wypełnienie PIT od 80 do 150 zł. Druki zeznań podatkowych nie są bowiem przyjazne dla podatników. Co prawda od lat można korzystać z darmowych i prostych programów do obliczania podatku i wypełnienia druku. Ale szczególnie osoby starsze nie skorzystają z tych możliwości. Dlatego wiele osób zrezygnuje z dobroczynnośc. Stracą na tym wszystkie organizacje, które do tej pory mogły pomagać za nasze pieniądze.
W przyszłym roku, jeśli Ministerstwo Finansów nie wymyśli innego sposobu na przekazywanie 1 proc. podatku, wielu z nas będzie się musiało dopłacić do dobroczynności.
Jak przekazać
Od ubiegłego roku nie musimy wysyłać przelewów ani wypełniać druków na poczcie. Zrobi to za nas urząd skarbowy.
- Wybierz organizację, którą chcesz obdarować.
- Sprawdź, czy ma ona status organizacji pożytku publicznego np. na www.ms.gov.pl. Przepisz dokładną nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
- Oblicz kwotę stanowiącą 1 proc. (lub mniej) swojego rocznego podatku.
- Wpisz nazwę OPP, jej numer w KRS i kwotę w rubrykę na końcu zeznania rocznego.
- Przekazania darowizny dokona w ciągu trzech miesięcy urząd skarbowy. W zeznaniu za 2008 rok będzie można przekazać 1 proc. podatku także w korekcie PIT. Warunkiem wpłaty 1 proc. z korekty jest poprawienie zeznania w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli więc mamy na złożenie PIT za zeszły rok czas do 30 kwietnia, to ostatnim dniem na złożenie korekty będzie 30 czerwca 2009 roku.
Beata Sypuła, Katarzyna Borowska
POLSKA Dziennik Zachodni