Zabytkowy pałac na sprzedaż. Od lat popada w ruinę
Zamek Bobrów na Dolnym Śląsku został wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza zabytkowego pałacu wynosi 13 mln zł. Obiekt jest w fatalnym stanie technicznym przed zaniedbania sprzed 60 lat.
Przez swój wyjątkowy wygląd zamek Bobrów przypomina zdaniem niektórych pałac z bajek Disneya. Tym, co wzbudza zachwyt wśród miłośników zabytków, a także spacerowiczów i kajakarzy jest kształt budynku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera
Zamek Bobrów na sprzedaż. Od lat jest w remoncie
"Gazeta Krakowska" podaje, że zamek Bobrów (woj. dolnośląskie, pow. karkonoski) został wystawiony na sprzedaż na portalu, który zajmuje się sprzedażą zabytkowych willi, pałaców i innych nieruchomości o większych rozmiarach.
Cena wywoławcza pałacu to 13 mln zł. W ogłoszeniu czytamy, że obiekt jest "w stanie deweloperskim i wymaga dalszej pracy".
W ogłoszeniu wpisano opis prac, które wykonano i dołączono zdjęcia budowli. Jak czytamy, wykonano drenaż i usunięto pleśń, przeprowadzono także renowacje stropów na wszystkich kondygnacjach, odremontowano elementy schodowe i zamontowano systemy odwadniające.
Bajkowy pałac jest w remoncie od 30 lat. W 2021 r. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informował, że "pałac w Bobrowie, według wielu, jest najbardziej malowniczym obiektem Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, lecz niestety w najgorszym stanie technicznym, wynikającym z zaniedbań sięgających lat 60. XX w.".
We wpisie na Facebooku wyjaśniał, że mimo asysty policji konserwatorzy nie są wpuszczani na teren obiektu. "Działania kontrolne to przecież także pomoc w zakresie poradnictwa technicznego, technologicznego" - argumentował.
Pałac z bogatą historią
Historia pałacu w Bobrowie sięga XV w. Wówczas na miejscu zamku zbudowano murowany obiekt, który prawdopodobnie służył do przeprawy przez rzekę Bóbr.
Generalna przebudowa na podstawie planów berlińskiego architekta Paula Roetgera została wykonana w 1894 r. Projekt był utrzymany w duchu renesansu francuskiego, a pałac zdobiły ornamenty niderlandzkie i pojawiły się liczne szczyty i wieżyczki.
Po 1945 r. zamek zajmowała Armia Radziecka. Później mieścił się tam m.in. ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawczy ośrodek kolonijny, a nawet PGR.
Od końca lat 60. XX wieku pałac i jego zabudowania nie były ani użytkowane, ani remontowane, więc zaczęły popadać w ruinę. Rozbiórka dachu w latach 70. spowodowała zniszczenie pałacu.
W 1994 r. obiekt kupił prywatny inwestor, a zamek zaczęło użytkować Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska.
"Od ponad dekady nie są prowadzone żadne prace, które mogłyby przyczynić się do zachowania obiektu" - zwracał uwagę Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.