Trwa ładowanie...
d40cvw0

Zachodniopomorskie/Elektrownia Dolna Odra zwiększy moc

Zwiększenie mocy w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie) zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie pomiędzy przedstawicielami Grupy Kapitałowej PGE i związkami zawodowymi działającymi w elektrowni.

Share
d40cvw0

Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie jest częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, należącego do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Porozumienie dotyczy odtworzenia mocy wytwórczych w elektrowni w technologii wykorzystującej węgiel kamienny.

Jak powiedział dziennikarzom zastępca dyrektora elektrowni Rafał Mucha, porozumienia zakłada budowę nowego bloku w elektrowni. Obecnie pracuje w elektrowni sześć z ośmiu bloków, a dwa niedługo przestaną funkcjonować - dodał.

"Nowy blok to także możliwości funkcjonowania elektrowni w kolejnych latach, bo bloki energetyczne wybudowane w latach 70. mają dziś po 40 lat" - powiedział Mucha.

Z kolei dyrektor elektrowni Paweł Warda powiedział, że do końca czerwca br. analizy techniczne i ekonomiczne pozwolą wybrać kierunek modernizacji; określić technologię i ustalić źródła finansowania inwestycji. Kolejnym etapem jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia i uruchomienie procedur przetargowych, wybór wykonawcy i realizacja - dodał Mucha.

d40cvw0

"Przystępujemy także do modernizacji istniejących mocy, czyli bloków od piątego do ósmego. Będziemy je dostosowywać do wymogów środowiskowych tak, żeby elektrownia mogła w kolejnych latach pracować" - dodał Mucha.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski podkreślił, że rozwój Elektrowni Dolna Odra jest istotny dla Krajowego Systemu Energetycznego i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak dodał, rozbudowa i unowocześnienie Dolnej Odry to jeden z bardzo ważnych projektów ogłoszonych w strategii PGE.

Elektrownia Dolna Odra jest jednym z większych zakładów pracy w regionie, zatrudnia około 1,4 tys. osób. Inwestycje były wyczekiwane od lat w elektrowni. Wcześniej strategia PGE nie przewidywała w zakładzie tak kompleksowej modernizacji.

Podstawowym przedmiotem działalności Zespołu Elektrowni Dolna Odra jest wytwarzanie, dystrybucja i obrót energii elektrycznej oraz produkcja, dystrybucja i obrót ciepła.

d40cvw0

W skład Oddziału Zespół Elektrowni Dolna Odra wchodzi Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Gryfinem oraz mieszczące się w Szczecinie Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin.

Głównym ogniwem zespołu jest zbudowana w latach 70. Elektrownia Dolna Odra, która jest elektrownią systemową. Dysponuje sześcioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową, z otwartym układem chłodzenia. W latach 90. w Elektrowni Dolna Odra zrealizowano kompleksowy program modernizacji podstawowych urządzeń energetycznych. Produkcja Elektrowni Dolna Odra przeznaczona jest dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasilenia w ciepło Gryfina.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d40cvw0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40cvw0
d40cvw0