Trwa ładowanie...
d3bsg7e
d3bsg7e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zachodniopomorskie/ W Karwicach ruszyła farma wiatrowa o mocy 40 MW

Farmę wiatrową o mocy 40 MW otwarto we wtorek w Karwicach w gminie Malechowo na Pomorzu Zachodnim. Inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej kosztowała 289 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 38 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3bsg7e

Na farmie, która zajmuje powierzchnię blisko 1,5 tys. ha, znajduje się 16 turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW każda - poinformowała w komunikacie PGE. Rocznie ma tu być produkowane 121 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.

Turbiny w Karwicach pozwolą uniknąć emisji 100 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Intensywnie rozwijając odnawialne źródła energii Grupa konsekwentnie dąży do stopniowej dywersyfikacji źródeł wytwarzania - poinformował prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Marek Woszczyk.

d3bsg7e

Według Woszczyka, PGE unowocześnia w ten sposób mix energetyczny i w coraz mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko, umacniając pozycję lidera w segmencie odnawialnych źródeł energii.

Łączna moc PGE zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej dzięki farmie w Karwicach osiągnęła 351 MW. Firma planuje, że na koniec roku wyniesie ona 529 MW. W tym roku na inwestycje wytwarzające energię z wiatru Grupa PGE przeznaczy w sumie 1 mld zł.

Farma w Karwicach jest jedenastą elektrownią wiatrową Grupy - poinformowano PAP w PGE. Jeszcze w tym roku mają zostać oddane do użytku trzy elektrownie wiatrowe Grupy, w tym Lotnisko o mocy 90 MW, która będzie największą farmą wiatrową w Grupie.

Budowa elektrowni wiatrowej w Karwicach kosztowała 289 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych sięgnęło 38 mln zł.

PGE poinformowała również, że zaangażowana jest w projekt morskiej farmy wiatrowej; w sierpniu 2015 r. ogłoszono przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych. Trwają również prace nad uruchomieniem pierwszej w portfelu wytwórczym Grupy elektrowni fotowoltaicznej.

d3bsg7e

Podziel się opinią

Share
d3bsg7e
d3bsg7e