Zachodniopomorskie/ Zainaugurowano badania potrzeb przedsiębiorców
Wybrane przedsiębiorstwa z czterech województw będą przebadane pod kontem analizy ich potrzeb, co - jak powiedział w poniedziałek w Goleniowie wicepremier Janusz Piechociński - ma posłużyć nowemu myśleniu o podziale pieniędzy w nowej perspektywie unijnej.
03.11.2014 14:05
Pilotażowy program ma zbadać potrzeby około tysiąca polskich firm z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i świętokrzyskiego w ramach systemu inteligentnych specjalizacji, czyli w badawczo-rozwojowych i innowacyjnych obszarach gospodarki.
Efekty badania "posłużą nowemu myśleniu o podziale pieniędzy w nowej perspektywie unijnej" - powiedział Piechociński w Goleniowskim Parku Przemysłowym podczas inauguracji badania w Zachodniopomorskiem. "Musimy - jak nigdy dotąd - celnie wydać ten impuls środków europejskich i każdych zewnętrznych, dlatego że bez tego nie będzie wzrostu konkurencyjności naszych przedsiębiorstw" - dodał Piechociński.
Jak powiedział Piechociński, badanie obejmą szefów i menadżerów firm i ich "nadążanie za czasem". Ankieterzy, którzy będą przeprowadzali badania, mają także "wprowadzać przedsiębiorców w świat globalnej gospodarki dlatego, że innowacyjność to nie jest tylko technika i technologia i ich wdrożenie w praktyce, to otwarta postawa, która każe mądrze wprowadzać technikę i technologię" - dodał.
"Celem badania jest identyfikacja prawdziwych potrzeb przedsiębiorstw i barier dla ich rozwoju, w szczególności, jeśli chodzi o ich innowacyjność" - powiedział Marcin Piątkowski z Banku Światowego, który jest partnerem województwa zachodniopomorskiego w badaniu. Inteligentna specjalizacja, a inaczej mocna strona, to potencjał przedsiębiorstw, uczelni i wsparcia biznesu w stworzeniu czegoś nowego, nowej jakości, która będzie pchała województwo do przodu - wyjaśniał.
"W ramach tych obszarów województwa zachodniopomorskiego będziemy badać, czy tam rzeczywiście ten potencjał istnieje. Czy są przedsiębiorstwa, które chcą być mistrzami świata i również jak im pomóc, w jaki sposób system publicznego wsparcia trzeba dostosować, żeby oni tymi mistrzami świata mogli zostać" - powiedział Piątkowski.
"To będzie ostatnia perspektywa, w której Polska i Zachodniopomorskie dostanie tak ogromne pieniądze - prawie 50 mld zł na szczeblu całego kraju i albo to wykorzystamy, żeby zostać innowacyjni, albo to zmarnujemy" - dodał Piątkowski.
W badaniu w Zachodniopomorskiem ma wziąć udział 250 przedsiębiorstw, jego wyniki mają być znane do końca listopada 2015 r.
Na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego ulokowało się prawie 50 firm, z których ponad połowa prowadzi już produkcję. Są to m.in. zakłady zajmujące się produkcją żywności, produkcją naczep, montażem sprzętu komputerowego oraz łopat dla siłowni wiatrowych.