Zadbają o seniorów. "To grupa, która zasługuje na szacunek"

Stworzenie ok. 100 domów dziennego pobytu seniora do końca 2015 r. w ramach programu Senior-WIGOR - zapowiedział w poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zadbają o seniorów. "To grupa, która zasługuje na szacunek"
Źródło zdjęć: © Fotolia

23.02.2015 | aktual.: 24.02.2015 09:43

Do końca 2015 r. powstanie ok. 100 domów dziennego pobytu seniora w ramach programu Senior-WIGOR. - Program powinien trafić pod obrady rządu w przyszłym tygodniu - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak poinformował Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z Radą Seniorów Miasta Skierniewice, zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe projektu Senior-WIGOR (Wiedza Integracja Godność Opieka i Rehabilitacja), który niebawem powinien zostać przyjęty przez rząd. - Projekt uzyskał już akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów i - mam nadzieję - w przyszłym tygodniu zostanie on przedstawiony na rządzie - powiedział.

Program "Senior-WIGOR", który został zapowiedziany w expose premier Ewy Kopacz, zakłada wspieranie jednostek samorządu terytorialnego: gmin, powiatów oraz samorządów województw w zakresie tworzenia i prowadzenia Dziennych Domów "Senior-WIGOR" oraz Klubów "Senior-WIGOR". W jego ramach na lata 2015 - 2020 r. przewidziano 360 mln zł z budżetu państwa. Program ma stanowić uzupełnienie działań realizowanych w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

- Chcielibyśmy stworzyć w tym roku ok. 100 takich domów w całej Polsce, oraz aby do 2020 r. nie było gminy, w której nie byłoby klubu czy domu dziennego pobytu dla seniora - powiedział Kosiniak-Kamysz. Minister zaznaczył też, że pieniądze z programu nie będą przeznaczone na budowę nowych obiektów, a raczej na adaptację już istniejących. - To może być zaadaptowany dom kultury, który dzisiaj nie spełnia już swoich funkcji lub zamknięta szkoła. Wystarczy wyremontować dwa, trzy albo cztery pokoje, zapewnić część sanitarną i można stworzyć dobrą przestrzeń dla dziennego pobytu seniora.

Podczas spotkania z seniorami Kosiniak-Kamysz wyjaśniał również rolę, jaką miałyby spełniać takie ośrodki. Chodzi o m.in. przynajmniej jeden ciepły posiłek dla tych, którzy nie są stanie sobie go zapewnić, dostęp do internetu, czytelni, zajęcia nordic walking i różnego rodzaju pracownie dla osób starszych.

- To nasz wspólny projekt i wspólna odpowiedzialność, żeby przestrzeń życia nie ograniczała się do domu, telewizora i wyjścia po zakupy, aby była ona w integracji z drugim człowiekiem - podsumował minister. Podkreślił też, że nieprzypadkowo zdecydował się spotkać z seniorami w jednej z warszawskich kawiarni, ponieważ osoby starsze mają prawo udziału w różnych sferach życia społecznego i nie ma miejsc dla nich zamkniętych.

Minister podkreślił również duże znaczenie polityki senioralnej w polityce państwa. - Mamy już kilka milionów osób na emeryturze - nieaktywnych zawodowo. Jeżeli liczba stulatków w ostatnich trzech latach zwiększyła się z ok. 1500 do ponad 4300; jeżeli 80-latków jest 1,3 mln, 65-latków 3,5 mln, to są już naprawdę duże liczby, które pokazują, że jest to grupa, która zasługuje na szacunek i godne traktowanie - powiedział. Z drugiej strony - dodał - ta grupa nadal chce być aktywna i nikomu nie wolno obok niej przejść obojętnie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)