Trwa ładowanie...
d2nqx7c
szpital

Zagraniczni inwestorzy kupują prywatne kliniki i zamierzają budować szpitale

Międzynarodowy fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, do którego należą już Lux Med oraz Medycyna Rodzinna, finalizuje przejęcie Centrum Medycznego LIM.

Share
d2nqx7c

Jeśli transakcję zaakceptuje UOKiK, powstanie jedna z największych sieci prywatnych przychodni w Polsce, której roczne obroty przekroczą 180 mln zł. Większy jest tylko Medicover z obrotami ponad 200 mln zł. Nowi właściciele zapowiadają kilkudziesięciomilionowe inwestycje, w tym budowę szpitala.

To dopiero początek przejęć i wielkich inwestycji na rynku prywatnego lecznictwa - uważają eksperci. Dla pacjentów oznacza to większą dostępność prywatnych usług medycznych i lepszą ich jakość. Na dodatek nie tylko odpłatnie, ale również w ramach ubezpieczenia w NFZ. Duże i lepiej wyposażone placówki będą mogły bowiem podpisywać więcej kontraktów z funduszem. Dziś ponad 90 proc. pieniędzy z budżetu trafia do publicznych szpitali.

Ale leczenie w państwowych placówkach to często horror. W wielu zadłużonych szpitalach brakuje sprzętu, pacjenci leżą na korytarzach, a na operację trzeba czekać miesiącami.

Tymczasem prywatne kliniki kwitną. Klienci coraz częściej wykupują abonamenty w Medicoverze, Lux Medzie, Enel-Medzie czy Medycynie Rodzinnej. Tylko w ubiegłym roku na prywatną służbę zdrowia wydaliśmy 23 mld zł (liczone wraz z wydatkami na lekarstwa bez recepty)
, czyli jedną trzecią wszystkich wydatków na zdrowie (w tym obowiązkowych 9 proc. na NFZ).

d2nqx7c

Tylko na abonamenty przeznaczyliśmy 1,1 mld zł, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Inwestorzy dzisiaj nie myślą już o kupowaniu polskich portali czy sieci komórkowych, tylko właśnie szpitali.

_ Prywatna medycyna to bardzo rozwojowy rynek _ - mówi "Polsce" Matthew Strassberg z Mid Europa Partners. Obroty największych sieci rosną dziś w tempie 20-40 proc. rocznie. Międzynarodowy fundusz wyłożył na zakupy prywatnych klinik ponad 100 mln euro (340 mln zł). Spółka jest już w Polsce właścicielem telewizji kablowej Aster, a w Austrii i na Litwie ma sieci komórkowe. Teraz rozgląda się za kolejną firmą z branży medycznej. Liczy na to, że w ciągu pięciu lat wartość inwestycji podwoi się.

Prywatne kliniki stają się bardziej dochodowe m.in. dlatego, że oferują zabiegi, których dotąd w Polsce nie wykonywano. Tak jest np. w Enel-Medzie, który sprowadził z Francji specjalistów, by wykonali operacje ręki np. przywracające czucie. Enel-Med myśli o postawieniu szpitala.
_ Muszę to zrobić, by dotrzymać tempa konkurencji _ - mówi Andrzej Rozwadowski, prezes spółki Enel-Med. On też myśli o przejęciach.

Monika Gocłowska
POLSKA Dziennik Zachodni

d2nqx7c

Podziel się opinią

Share
d2nqx7c
d2nqx7c