Trwa ładowanie...
df7jhox

Zakaz handlu w niedzielę. Handel przenosi się do sieci

Po wprowadzeniu trzech niehandlowych niedziel w miesiącu niemal połowa Polaków najczęściej robi zakupy — inne niż spożywcze — w dni powszednie, prawie co trzeci w sobotę (29 proc.), a co piąty przez internet (20 proc.) - wynika z badań. Przenoszenie się z zakupami do sieci jest coraz bardziej widocznym trendem, przodują w tym szczególnie ludzie młodzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakaz handlu miał pomóc małym sklepom. Tymczasem wyhodował im silnego konkurenta
Zakaz handlu miał pomóc małym sklepom. Tymczasem wyhodował im silnego konkurenta (Fotolia, Fot: Davizro Photography)
df7jhox

- Wzrost popularności zakupów online obserwujemy już od kilku lat, ale ograniczenie handlu w niedzielę niewątpliwie go zdynamizował - mówi Piotr Zimolzak, dyrektor ds. badań i analiz SW Research, cytowany przez portal dlahandlu.pl.

- Najliczniejszą grupą wiekową, która przeniosła zakupy do sieci są osoby młodsze, poniżej 34 roku życia. To naturalne, ponieważ dla nich świat wirtualny jest środowiskiem doskonale rozpoznanym, a tym samym czują się w nim bezpiecznie. Osoby starsze zaś, te które ukończyły 50. rok życia, chętniej wybierają tradycyjny model zakupów, ale co ciekawe decydują się na wizyty z sklepach w dni inne niż sobota – dodaje.

df7jhox

Natomiast w internecie chętnie kupują osoby, które nie odnajdują się w galeriach handlowych lub ci, którzy nie mają czasu na robienie zakupów w tygodniu, a tłumy w sobotę za bardzo ich przytłaczają.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedziele. Sklepy chcą zmian

Aktualnie zakupy zrobimy najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. Wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie i Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych jest większa.

df7jhox

Niedziela handlowa w Polsce to coraz większa rzadkość. Wszystko z powodu zaostrzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele, która obowiązuje w Polsce od marca 2018 r.

Podziel się opinią

Share

df7jhox

df7jhox
df7jhox