Zakaz handlu w niedziele. Klamka zapadła

Sejm przyjął poprawki do ustawy ograniczającej handlowanie w niedziele. Wyjaśniła się kwestia sprzedaży nie tylko w piekarniach, cukierniach czy lodziarniach. Nowe prawo zacznie obowiązywać już od marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za złamanie zakazu będzie można dostać karę nawet 100 tys. zł
Za złamanie zakazu będzie można dostać karę nawet 100 tys. zł (East News, Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
WP

Handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Już w marcu dozwolony będzie tylko w dwie niedziele, od 2019 roku w jedną, a od 2020 roku w niedziele w ogóle nie będzie można handlować - stwierdzili posłowie przyjmując poprawki Senatu do ustawy o zakazie handlu. Choć będą wyjątki.

WP

Sejm zgodził się, by sprzedaż w kwiaciarniach, piekarniach, lodziarniach czy cukierniach była w niedziele dozwolona. Pod warunkiem jednak, że sprzedaż odpowiednio kwiatów, pieczywa, lodów, słodyczy czy ciastek będzie w tych miejscach przeważająca.

Posłowie zgodzili się też na niedzielną sprzedaż ryb - zarówno w punktach pierwszej sprzedaży, jak i bezpośrednio od rybaków, z tzw. burty. A to dlatego, że nie we wszystkich portach są punkty sprzedaży.

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę? SONDA

WP

Zakazu nie będzie też np. w jednostkach wojskowych (wcześniejsza wersja projektu mówiła o garnizonach, co senatorom wydało się określeniem zbyt obszernym i mogącym budzić wątpliwości interpretacyjne).

WP

Senat zdecydował się wprowadzić poprawkę do przepisu pozwalającego na otwieranie w niedziele placówek handlowych "w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście". Senatorowie dodali do tego taki warunek, że taki handel musi odbywać się "we własnym imieniu i na własny rachunek". W czwartek wieczorem posłowie poparli tę poprawkę.

Nowe prawo wprowadza zakaz handlu od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nim najpierw z handlu zostaną wyłączone dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią). Od 2019 roku handel dozwolony będzie tylko w jedną - ostatnią - niedzielę miesiąca, a od 2020 r. tego dnia w ogóle zostanie zakazany. Wyjątki to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wigilię handel będzie ograniczony do 14.

WP

Ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków. Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona będzie - poza cukierniami, piekarniami czy kwiaciarniami - m.in. na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka.

Za złamanie zakazu ustawa przewiduje grzywnę - od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. Jeśli ktoś będzie łamał zakazu uporczywie, może trafić za kratki. Ustawa trafi teraz do podpisu do prezydenta.

WP
WP