Trwa ładowanie...
holderName

Zakaz handlu w niedziele. Szykują bicz na Żabki

"Solidarność" obawia się, że więcej sklepów podąży "żabią ścieżką" i będzie próbowało obejść niedzielny zakaz handlu, rozszerzając działalność o prowadzenie placówek pocztowych. Podsuwa Inspektorom Pracy paragrafy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Sieć Żabka sprytnie wykorzystała przepisy, by ominąć ustawowy zakaz handlu w niedziele
Sieć Żabka sprytnie wykorzystała przepisy, by ominąć ustawowy zakaz handlu w niedziele (East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)
holderName

Związek Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" wysłał pismo do Głównego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o zintensyfikowanie kompleksowych działań kontrolnych w sklepach, które omijają zakaz handlu w niedzielę - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Apeluje też o dobrowolne wycofanie się z praktyki rozszerzania działalności o prowadzenie placówek pocztowych. Przypomnijmy, że sieć Żabka sprytnie wykorzystała przepisy, by ominąć ustawowy zakaz handlu w niedziele. Stały się placówką pocztową.

Jak pisaliśmy w money.pl,od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci eksponują na drzwiach sklepów naklejki z napisem "placówka pocztowa". - Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – zaznaczyło biuro prasowe Żabki przekonując, że decyzja ta nie miała nic wspólnego z wprowadzonymi w marcu przepisami.

holderName

Związkowcy próbują jednak podważyć taką działalność sklepów. Podsuwają GIP konkretne paragrafy. Twierdzą, że zgodnie z literą prawa, aby zmienić klasyfikację przeważającej działalności sklepy powinny wykazać największy udział nowej działalności w wartości sprzedaży, wielkości zatrudnienia, wartości dodanej czy produkcji.

Będą zmiany w zakazie handlu. Jasne stanowisko ministerstwa

Dodatkowo, przekonują przytaczani przez "DGP" związkowcy, taki punkt powinien przez dwa lata funkcjonować głównie w oparciu o tego typu działalność, nim zostanie mu ona zmieniona. Wskazują również, że by być placówką pocztową punkty nie mogą jedynie umożliwiać odbiór przesyłek, ale również dać możliwość jej nadania, posiadania i sprzedaży druków pocztowych, odbierania paczek wielkogabarytowych oraz posiadać powierzchnię do ich magazynowania.

holderName

Żabka się nie poddaje - pisze "DGP". Sieć podkreśla, że możliwość skorzystania ze statutu placówki pocztowej dostępna jest każdemu franczyzobiorcy, jeśli dopełni obowiązku podpisania umowy.

"Solidarność" postuluje również zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele. - My też jesteśmy za tym, że jeżeli są praktyki, które obchodzą ustawę, a takim przypadkiem jest otwieranie sklepów jako placówek pocztowych, to będziemy dokonywać zmian w przepisach - powiedział w studio money.pl, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na który zastanowiły się jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName