Trwa ładowanie...

Zakaz handlu w niedziele. Szykują bicz na Żabki

"Solidarność" obawia się, że więcej sklepów podąży "żabią ścieżką" i będzie próbowało obejść niedzielny zakaz handlu, rozszerzając działalność o prowadzenie placówek pocztowych. Podsuwa Inspektorom Pracy paragrafy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zakaz handlu w niedziele. Szykują bicz na ŻabkiŹródło: East News, fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
d1mw2hn
d1mw2hn

Związek Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" wysłał pismo do Głównego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o zintensyfikowanie kompleksowych działań kontrolnych w sklepach, które omijają zakaz handlu w niedzielę - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Apeluje też o dobrowolne wycofanie się z praktyki rozszerzania działalności o prowadzenie placówek pocztowych. Przypomnijmy, że sieć Żabka sprytnie wykorzystała przepisy, by ominąć ustawowy zakaz handlu w niedziele. Stały się placówką pocztową.

Jak pisaliśmy w money.pl,od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci eksponują na drzwiach sklepów naklejki z napisem "placówka pocztowa". - Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – zaznaczyło biuro prasowe Żabki przekonując, że decyzja ta nie miała nic wspólnego z wprowadzonymi w marcu przepisami.

Związkowcy próbują jednak podważyć taką działalność sklepów. Podsuwają GIP konkretne paragrafy. Twierdzą, że zgodnie z literą prawa, aby zmienić klasyfikację przeważającej działalności sklepy powinny wykazać największy udział nowej działalności w wartości sprzedaży, wielkości zatrudnienia, wartości dodanej czy produkcji.

Będą zmiany w zakazie handlu. Jasne stanowisko ministerstwa

Dodatkowo, przekonują przytaczani przez "DGP" związkowcy, taki punkt powinien przez dwa lata funkcjonować głównie w oparciu o tego typu działalność, nim zostanie mu ona zmieniona. Wskazują również, że by być placówką pocztową punkty nie mogą jedynie umożliwiać odbiór przesyłek, ale również dać możliwość jej nadania, posiadania i sprzedaży druków pocztowych, odbierania paczek wielkogabarytowych oraz posiadać powierzchnię do ich magazynowania.

d1mw2hn

Żabka się nie poddaje - pisze "DGP". Sieć podkreśla, że możliwość skorzystania ze statutu placówki pocztowej dostępna jest każdemu franczyzobiorcy, jeśli dopełni obowiązku podpisania umowy.

"Solidarność" postuluje również zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele. - My też jesteśmy za tym, że jeżeli są praktyki, które obchodzą ustawę, a takim przypadkiem jest otwieranie sklepów jako placówek pocztowych, to będziemy dokonywać zmian w przepisach - powiedział w studio money.pl, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na który zastanowiły się jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1mw2hn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mw2hn