Trwa ładowanie...

Zakaz handlu w niedzielę w czerwcu. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupów

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje na razie pierwszych i ostatnich niedziel miesiąca. W pozostałe niedziele sklepy w galeriach handlowych, supermarkety i dyskonty są z reguły zamknięte. Sieć Żabka czy niektóre placówki sieci Biedronka poradziły sobie jednak z zakazem i handlują bez ograniczeń.

Zakaz handlu w niedzielę w czerwcu. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupówŹródło: WP.PL
dgnbweo
dgnbweo

W tym miesiącu dni wolne od zakazu handlu wypadają 3 i 24 czerwca. Niehandlowe niedziele to 10 i 17 czerwca.

Zakaz handlu w niedzielę spowodował lawinę promocji w supermarketach. Sklepy biją się o klientów, którzy zrobią zakupy przed weekendem. Obniżkami cen kuszą między innymi Biedronka, Lidl i Tesco. Inny sposób ma Żabka.

Zgodnie z ustawą otwarte mogą być między innymi sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, lodziarnie.

Wideo: zakaz handlu może mieć wpływ na firmy, kiedy obejmie wszystkie niedziele

Zwykłe sklepy mogą być otwarte wtedy, że za ladą stanie właściciel, a nie pracownik. Może też pracować członek rodziny właściciela, ale tylko pod warunkiem, że nie pracuje w sklepie w inne dni tygodnia.

dgnbweo

Wprawdzie właściciele poszczególnych punktów mogą skorzystać z opisanego powyżej wyjątku, ale jest to często niewykonalne.

Problem polega na tym, że jeśli właściciel musi pracować sam, jest to bardzo męczące, trudno zrobić sobie prezerwę na posiłek czy nawet wyjść do toalety. Co więcej, placówka łatwiej można paść ofiarą złodziei.

Żabka pozyskała analizę prawników, z której wynika, że w niedzielę otwierać się mogą placówki handlowe, które prowadzą działalność pocztową i kurierską. Część sklepów sieci jest zarejestrowana jako takie punkty, więc mogą być normalnie otwarte w niedzielę.

"Informujemy, że w większości sklepów Żabka status placówek pocztowych obowiązuje od 2012 roku. Sugestie, że został on przyjęty w związku ze zmianami legislacyjnymi są niezgodne ze stanem faktycznym. Firma Żabka Polska nie podejmowała bowiem w ostatnich miesiącach żadnych działań zmierzających do zmiany statusu sklepów. Podkreślamy, że decyzja o otwarciu sklepów w niedziele objęte ograniczeniami pozostaje po stronie franczyzobiorców" - zastrzega jednak sieć.

Są sklepy sieci Biedronka otwarte w pobliżu dworców, ponieważ firma uznała, że ustawa zezwala na taki wyjątek. Chodzi o zapis, że możliwa jest sprzedaż na dworcach "w zakresie obsługi podróżnych". W praktyce jest to niemożliwe do zweryfikowania, czy klientami danego sklepu są faktycznie podróżni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgnbweo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgnbweo