Trwa ładowanie...

Zakaz płacenia gotówką? Sklepy nie mogą tego zabronić

Sklepy nie mogą dzielić klientów na gorszych i lepszych, dlatego nie mają prawa odmówić przyjęcia zapłaty gotówką - twierdzą eksperci. Ale są też tacy prawnicy, którzy taki zakaz są w stanie wytłumaczyć.

Share
Zakaz płacenia gotówką? Sklepy nie mogą tego zabronić
Źródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2uks5q

Jak pisze "Rzeczpospolita", coraz więcej sklepów wprowadza w swoich placówkach zakaz płacenia gotówką. Chcą, by klienci ograniczyli się do karty płatniczej lub innych bezgotówkowych metod.

Niektórzy prawnicy odwołują się do swobody zawierania umów, zawartej w Kodeksie cywilnym. Innymi słowy: sklep może wywiesić przed wejściem kartkę, że przyjmuje płatność tylko kartą. Albo telefonem. I prawo będzie po jego stronie.

d2uks5q

Inni eksperci wskazują, że sprzedawca może wskazać zagrożenie epidemiologiczne jako przyczynę nieprzyjmowania gotówki.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Ale to uproszczona interpretacja. - Nie ma podstaw do dzielenia klientów i odmowy obsłużenia jednych tylko dlatego, że płacą legalnymi pieniędzmi, tyle że banknotami - twierdzi w rozmowie z "Rz" prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. – Jeśli ktoś nie chce obsługiwać klientów bez kart płatniczych, niech zamknie sklep.

W podobnym tonie wypowiada się Związek Banków Polski. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" wiceprezes tej instytucji Jerzy Bańka, wszystkie informacje na temat konieczności płatności kartą są tylko "zaleceniami", a nie obowiązującymi przepisami.

d2uks5q

Jego zdaniem wprowadzenie takiego zakazu jest przejawem dyskryminacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2uks5q

Podziel się opinią

Share
d2uks5q
d2uks5q