Trwa ładowanie...

Zakaz płacenia gotówką? Sklepy nie mogą tego zabronić

Sklepy nie mogą dzielić klientów na gorszych i lepszych, dlatego nie mają prawa odmówić przyjęcia zapłaty gotówką - twierdzą eksperci. Ale są też tacy prawnicy, którzy taki zakaz są w stanie wytłumaczyć.

Zakaz płacenia gotówką? Sklepy nie mogą tego zabronićŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1u93h7
d1u93h7

Jak pisze "Rzeczpospolita", coraz więcej sklepów wprowadza w swoich placówkach zakaz płacenia gotówką. Chcą, by klienci ograniczyli się do karty płatniczej lub innych bezgotówkowych metod.

Niektórzy prawnicy odwołują się do swobody zawierania umów, zawartej w Kodeksie cywilnym. Innymi słowy: sklep może wywiesić przed wejściem kartkę, że przyjmuje płatność tylko kartą. Albo telefonem. I prawo będzie po jego stronie.

Inni eksperci wskazują, że sprzedawca może wskazać zagrożenie epidemiologiczne jako przyczynę nieprzyjmowania gotówki.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Ale to uproszczona interpretacja. - Nie ma podstaw do dzielenia klientów i odmowy obsłużenia jednych tylko dlatego, że płacą legalnymi pieniędzmi, tyle że banknotami - twierdzi w rozmowie z "Rz" prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. – Jeśli ktoś nie chce obsługiwać klientów bez kart płatniczych, niech zamknie sklep.

W podobnym tonie wypowiada się Związek Banków Polski. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" wiceprezes tej instytucji Jerzy Bańka, wszystkie informacje na temat konieczności płatności kartą są tylko "zaleceniami", a nie obowiązującymi przepisami.

d1u93h7

Jego zdaniem wprowadzenie takiego zakazu jest przejawem dyskryminacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d1u93h7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u93h7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj