Trwa ładowanie...

Zakładasz firmę? Uważaj na oszustów

Kolejny raz oszuści podszywają się pod państwowe instytucje. Nowo zarejestrowani przedsiębiorcy dostają listy z wezwaniem do zapłaty za wpisanie do rejestru firm. Tymczasem wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bezpłatny.

Zakładasz firmę? Uważaj na oszustówŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d33f0jc
d33f0jc

O sprawie przypomniał jeden z użytkowników portalu Wykop, który od zarejestrowania własnej firmy 1 maja 2014 roku dostał trzy takie wezwania do zapłaty, każde opiewało na inną kwotę. Autorzy tych listów podszywają się pod CEIDG, dodając człon do swojej nazwy, albo bardzo upodabniając ją do oryginału. Następnie nakazują wniesienie opłaty powołując się rzekomo na przepisy ustawy.

Jednak rejestracja firmy w Polsce jest darmowa, o czym mogą nie wiedzieć bądź nie pamiętać, początkujący przedsiębiorcy. Przypomina o tym nawet Ministerstwo Gospodarki, które na stronie CEIDG umieściło ostrzeżenie:

"UWAGA! Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Gospodarki są BEZPŁATNE. Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne".

Skąd oszuści wiedzą o tym, że w Polsce jest kolejny nowy przedsiębiorca? O zgrozo właśnie z CEIDG, gdzie wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie ostatnio zarejestrowanych firm. Znajdują tych, którzy wystartowali z własną działalnością kilka dni temu, a potem wysyłają do nich listy z żądaniem uiszczenia opłaty.

d33f0jc

Często umieszczają też wyjątkowo krótki termin na zapłatę, tak by przestraszyć i zmotywować przedsiębiorcę. Oczywiście nazwa podmiotu gospodarczego, którym posługują się oszuści, brzmi bardzo poważnie, profesjonalnie i niemal państwowo. Co zrobić gdy dostaniemy taki list? Najlepiej po prostu nie zawracać nim sobie głowy i wyrzucić do kosza.

(fot. wykop.pl)
Źródło: (fot. wykop.pl)
d33f0jc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33f0jc