Trwa ładowanie...
d30m9fs

Zalecenie KNF dot. dywidendy banków zgodne z oczekiwaniami; brak kryterium kredytów walutowych

28.11. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące wypłat dywidendy przez banki jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Zwracają jednak uwagę na...

Share
d30m9fs

28.11. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące wypłat dywidendy przez banki jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Zwracają jednak uwagę na brak kryterium udziału kredytów walutowych, co otwiera drogę do wypłaty dywidendy przez te banki, które mają ich dużo w portfelu.

MICHAŁ SOBOLEWSKI, DM IDM SA:

"Warunki są zasadniczo zgodne z oczekiwaniami, regulator sygnalizował już znacznie wcześniej, że będzie to 75 proc. Więc większych zaskoczeń nie ma. Warto jednak zwrócić uwagę, że brakuje kryterium udziału kredytów walutowych i to jest najciekawszy element.

d30m9fs

Otwiera to potencjalną furtkę do wypłaty dywidendy przez te banki, które tych kredytów mają sporo w portfelu. Ale generalnie spodziewam się, że neutralnej reakcji rynku".


Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by banki, które spełnią określone kryteria przeznaczyły maksymalnie 75 proc. zysku za 2012 rok na dywidendę - podała Komisja w środowym komunikacie.

KNF podał, że zaleca dywidendę mogły wypłacić wyłącznie banki, które spełniają łącznie poniższe kryteria:

d30m9fs

- współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc.;
- współczynnik Tier 1 powyżej 9 proc.;
- prognoza współczynnika wypłacalności na koniec 2013 r. w scenariuszach testów warunków skrajnych (bazowym, szokowym I i szokowym II) powyżej 12 proc.;
- prognoza współczynnika Tier 1 na koniec 2013 r. w scenariuszach testów warunków skrajnych (bazowym, szokowym I i szokowym II) powyżej 9 proc.;
- cena BION w zakresie poziomu kapitału lepsza niż 2,5;
- ocena BION w zakresie adekwatności kapitałowej lepsza niż 2,5;
- ogólna ocena BION lepsza niż 2,5.

Komisja podała, że banki nie spełniające jednego lub więcej z tych kryteriów powinny być zobligowane do zatrzymania 100 proc. wypracowanego w 2012 r. zysku. (PAP)

kam/ asa/

d30m9fs

Podziel się opinią

Share
d30m9fs
d30m9fs