Załóż firmę i konto za jednym razem
Zakładając firmę już nie trzeba stać w kolejce do okienka. Teraz można to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej, otwierając jednocześnie rachunek firmowy. Nie brakuje chętnych, którzy w ten sposób składają wnioski o rejestrację firmy.
08.10.2019 | aktual.: 08.10.2019 13:36
Z roku na rok przybywa przedsiębiorców, którym nie uśmiecha się papierowa biurokracja towarzysząca zakładaniu działalności; wolą to robić w trybie online. Jeszcze w 2012 roku wniosków o otwarcie firmy przez Internet było ledwie 3 proc. Rok temu ta statystyka znacząca wzrosła do 14 proc. a w obecnym wyniosła już 22 proc.
Od kiedy w styczniu 2018 roku zaistniała możliwość założenia firmy za pomocą bankowości elektronicznej, złożono w ten sposób ponad 30 tys. wniosków o rejestrację działalności. Wyraźnie widać tendencję wzrostową. Od początku tego roku codziennie na rynku powstaje około 900 działalności gospodarczych. Obecnie 7 proc. takich firm otwieranych jest za pomocą bankowości elektronicznej w różnych bankach.
– Jedna trzecia wniosków składanych online jest złożona przez bankowość elektroniczną. Prym wiodą dwie, główne działalności: roboty budowlano-remontowe oraz fryzjerstwo i zabiegi kosmetyczne. Wzrosła również liczba zakładanych spółek, które zajmują się wytwarzaniem oprogramowania. W ostatnich sześciu latach ich liczba zwiększyła się trzykrotnie – mówi Jan Oleksiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Z badań wynika, że tylko w tym roku co czwarty Polak do 44. roku życia planował założyć własną działalność gospodarczą, ale tylko 12 proc. ankietowanych miało świadomość, że firmę może założyć w banku.
Jak to zrobić? Wystarczy zalogować się do systemu bankowego, potwierdzić swoje dane i założyć profil zaufany. We wniosku, którym można otworzyć konto firmowe i działalność gospodarczą, trzeba podać dane właściciela firmy; dane firmy; informacje o zatrudnieniu i formie opodatkowania; wypełnić wszystkie zgody i oświadczenia; w końcu podpisać wniosek profilem zaufanym i wysłać gotowy dokument do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).
Ci, którzy chcą otworzyć firmę w ING mogą zarejestrować ją nawet poprzez smartfona. Po potwierdzeniu założenia działalności SMS-em przez CEiDG (trwa to kilka godzin od wysłania wniosku), aktywowany zostaje również rachunek bankowy firmy. Wniosek składany o rejestrację jest jednocześnie wnioskiem o wpis do rejestru REGON, wystąpieniem o NIP i zgłoszeniem przedsiębiorcy jako płatnika składek do ZUS albo KRUS. Bardzo łatwo go wypełnić, ponieważ składa się z opisów i podpowiedzi. W przypadku jakichkolwiek trudności można skorzystać z pomocy specjalisty w oddziale banku.
– Chcemy pokazać, że zakładanie firmy jeszcze nigdy nie było tak proste. Wspieramy przedsiębiorczych. Dajemy im rozwiązania, dzięki którym łatwiej jest prowadzić biznes, takie jak fakturowanie czy pożyczki na klik oraz narzędzia typu: terminale i leasing, aby od początku mogli mieć więcej klientów. Ułatwiamy klientom codzienne bankowanie i jesteśmy dla nich wsparciem, również kiedy zakładają firmę – podsumowuje Marcin Giżycki, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.