Trwa ładowanie...
dtyf7rx

Zamienili przejście graniczne w supermarket

Litewska sieć handlowa Gelsva otworzy hurtownię i market w Ogrodnikach (Podlaskie) na dawnym przejściu granicznym po polskiej stronie. Starostwo Powiatowe w Sejnach wydzierżawiło litewskiej spółce obiekt na trzy lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamienili przejście graniczne w supermarket
(Jupiterimages)
dtyf7rx

Starosta sejneński, Ryszard Grzybowski poinformował PAP, że podpisał umowę z firmą Gelsva na trzyletnią dzierżawę obiektu po byłym przejściu granicznym. Starostwo od kilku miesięcy szukało instytucji lub firmy, która zajęłaby budynki po służbach celnych i granicznych.

Wojewoda podlaski przekazał w ubiegłym roku obiekty dla starostwa i zapewnił ich utrzymanie. Od stycznia tego roku starostwo musiało utrzymywać nieruchomość z własnego budżetu. Jak poinformował PAP Grzybowski, rocznie to kwota ok. 200 tys. zł.

- Dobrze, że udało się znaleźć dzierżawcę. To dobrze dla powiatu i dla mieszkańców przygranicznych terenów z Polski i Litwy - powiedział PAP Grzybowski.

dtyf7rx

Na powierzchni 1400 metrów kw. Gelsva ma otworzyć w kwietniu tego roku hurtownię oraz market z artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Spółka ma dostosować obiekt do celów handlowych. Ma na ten cel wydać ok. 1 mln zł.

Sieć Gelsva istnieje od 20 lat. Ma swoje sklepy i hurtownie na Litwie, Łotwie i w Polsce. Zajmuje się importem i handlem artykułów spożywczych.

Handel między Polska a Litwą jest obecnie korzystny dla Litwinów ze względu na różnicę kursów walut obu krajów. Na Litwie złotówka waha się od 0,75 do 0,8 lita. Litwinom opłaca się zatem przyjeżdżać na zakupy do Polski.

W podobnej sytuacji do powiatu sejneńskiego jest starostwo w Suwałkach , które przejęło od wojewody czterokrotnie większą nieruchomość na byłym przejściu granicznym w Budzisku. Starostwo jednak nie może znaleźć dzierżawcy.

dtyf7rx

Podziel się opinią

Share
dtyf7rx
dtyf7rx