WP

Zamienniki leków nie dla Polaków. Przez brak konkurencji

Eksperci szacują, że za kilka lat co trzeci lek w obrocie będzie tzw. zamiennikiem. A to oznacza, że powinien być tańszy. Tyle że nie w Polsce, bo - jak wskazują eksperci - w naszym kraju jest zbyt mała konkurencja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wzrost liczby zamienników spowodowany jest stopniowym wygasaniem ochrony patentowej niektórych specyfików.
Wzrost liczby zamienników spowodowany jest stopniowym wygasaniem ochrony patentowej niektórych specyfików. (WP.PL)
WP

O sprawie informuje piątkowy "Super Express". Czytamy w nim, że wzrost liczby zamienników spowodowany jest stopniowym wygasaniem ochrony patentowej niektórych specyfików.

Jako przykład może tu służyć wygaśnięcie pod koniec 2018 roku patentu na niektóre leki biologiczne, stosowane w leczeniu chorób autoimmunologicznych, m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Zobacz również: Leki na potencję podrabiane są najczęściej. Uwaga na fałszowane leki

WP

Dzięki temu na polskim rynku pojawiło się kilka tanich zamienników, a czterej producenci zgłosili się do resortu zdrowia z wnioskiem o objęcie ich refundacją. Zgodę uzyskał jednak tylko jeden z nich.

Czytaj również: Farmaceuta zaszczepi i przypomni o wykupieniu leków. Projekt ustawy na finiszu

Taka decyzja oznacza, że w rzeczywistości mamy do czynienia z monopolem, na którym chorzy nie skorzystają tak, jakby mogli. Gdyby bowiem na liście refundacyjnej znalazło się więcej zamienników, to dzięki konkurencji ceny mogłyby spaść. W tym przypadku - jak pisze "SE" - nawet o 60 proc. Tak działa to w innych krajach.

WP

Zobacz też: Leki refundowane wspólnie z Litwą, Słowacją i Węgrami. Tak ma być taniej

Czytaj: Lekarstwa jak pizza. Chcą tego posłowie, chce ministerstwo, ale aptekarze są sceptyczni

Komisja Europejska zwracała uwagę krajom Unii, że nieuzasadniane opóźnianie powstawania konkurencji w obrębie leków powoduje znaczne straty finansowe. Resort zdrowia tłumaczy, że negocjacje z firmami farmaceutycznymi wciąż trwają. Kiedy poznamy efekty tych negocjacji? Nie wiadomo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Finanse
WP
WP