Trwa ładowanie...

Zamieszanie z receptami, ludzie muszą płacić pełną cenę za leki. Powód? Absurdalny

Apteki nie chcą wydawać lekarstw z ulgą, gdy na receptach brakuje słowa „lekarz”. Ludzie są zbulwersowani. - A kto niby miałby wypisać receptę? Księgowy? - pytają.

Share
Zamieszanie z receptami, ludzie muszą płacić pełną cenę za leki. Powód? AbsurdalnyŹródło: East News
d2u58ws
East News
Źródło: East News

O sprawie pisze krakow.wyborcza.pl, zaalarmowana przez pacjentów. Ci spotykają się z odmową realizacji recept. - Od farmaceutki usłyszałem, że recepta jest źle wypisana i nie może mi wydać lekarstw z ulgą – usłyszał jeden z klientów, któremu kazano zapłacić za leki pełną cenę: 120 zł zamiast 12.

- Przepisy wyraźnie mówią, że na recepcie powinno pojawić się słowo „lekarz”. Jeśli go nie ma, nie możemy wydać leku ze zniżką - tłumaczy w rozmowie z gazetą farmaceutka z Nowej Huty. Jak dodaje, takie są przepisy i apteki muszą się do nich stosować, żeby nie mieć problemów.

d2u58ws

Papierowe druki nie zawierają słowa „lekarz”. Jest na nich za to tytuł naukowy, nazwa specjalizacji i numer prawa do wykonywania zawodu, który identyfikuje każdego lekarza. Natomiast na receptach elektronicznych słowo „lekarz” widnieje.

Zobacz także: Sprawdź, jak długo ważne są skierowania i recepty

Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej, tłumaczy w gazecie, że zamieszanie wynika ze sprzeczności między przepisami prawa farmaceutycznego a rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie recept. Jak dodaje, problem rozwiązałaby wykładnia przepisów przez NFZ.
Póki co lekarze zastanawiają się, czy mają zmieniać pieczątki, by znalazło się na nich słowo „lekarz”. Niektóre apteki jednak leki wydają, a kluczowego „lekarza” dopisują ręcznie.

Nie tak dawno pisaliśmy o innym absurdzie. Apteki nie chciały wydawać leku, jeśli recepta nie miała odpowiednich wymiarów.
Czytaj więcej: Recepty oglądane z linijką w ręku. Apteki mogą odmówić sprzedaży leków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2u58ws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u58ws