Zanim zaczniesz szukać pracy...
Niezależnie od tego, czy planujemy wakacyjny wyjazd, zakup nowego samochodu, czy też naszą karierę, ważne decyzje powinny być poprzedzone odpowiednim namysłem.
24.06.2013 | aktual.: 24.06.2013 13:01
Niezależnie od tego, czy planujemy wakacyjny wyjazd, zakup nowego samochodu, czy też naszą karierę, ważne decyzje powinny być poprzedzone odpowiednim namysłem. Działanie takie pozwoli nam zminimalizować szanse na pomyłkę, a także zapewni przekonanie, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby podjąć właściwą decyzję. W systematycznej analizie naszych możliwości i perspektyw zawodowych może pomóc narzędzie używane w analizie strategicznej, mianowicie matryca SWOT.
Matryca SWOT obejmuje cztery grupy czynników: wewnętrzne i zewnętrzne, z których każde dzielą się na pozytywne i negatywne. Czynniki wewnętrzne to nasze mocne i słabe strony, czyli elementy, na które mamy wpływ, natomiast zewnętrzne dotyczą szans i zagrożeń w otoczeniu, na które wprawdzie nie mamy wpływu, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z ich oddziaływania. Przykładowa analiza mogłaby obejmować następujące czynniki:
• Mocne strony - ukończone studia, dobra znajomość programów komputerowych, umiejętność pracy w grupie, znajomość języka angielskiego
• Słabe strony - brak znajomości języków obcych, niechęć do relokacji, brak praktyki w wystąpieniach publicznych
• Szanse - nowe inwestycje w regionie, dynamiczny rozwój branży, zapotrzebowanie na specjalistów z naszej dziedziny
• Zagrożenia - spowolnienie gospodarcze, duża podaż osób z wyższym wykształceniem, zwolnienia grupowe w branży
Rozważmy przykład informatyka analizującego swoją pozycję na rynku pracy. W tym przypadku mocne strony mogłyby obejmować wykształcenie kierunkowe, kilkuletnie doświadczenie w branży oraz znajomość aktualnych technologii, słabe natomiast podstawową znajomość języka angielskiego i niewielka umiejętność pracy w grupie. Biorąc pod uwagę szanse w postaci niezmiennie dużego popytu na specjalistów z tej branży, nawet w obliczu zagrożeń w postaci spowolnienia gospodarczego, nasuwającym się wnioskiem byłaby konieczność podjęcia kursu językowego oraz odbycia szkoleń z umiejętności społecznych, co pozwoliłoby umocnić pozycję na rynku i zwiększyć szanse na znalezienie lepszej pracy. Drugim potencjalnym wynikiem analizy może być konstatacja, iż czynniki negatywne w takim stopniu przeważają nad pozytywnymi, że najlepszym wyjściem może okazać się zmiana branży bądź wyjazd za granicę.
Matryca SWOT nie jest receptą na wszystkie sytuacje, natomiast na pewno pozwala ustrukturyzować analizowane informacje, dzięki czemu zmniejsza szanse pominięcia ważnego elementu w naszych rozważaniach. Praca jest na tyle ważną częścią życia, że nie warto ryzykować złego wyboru w tej dziedzinie. Cytując znane powiedzenie, dużo lepiej jest zastanawiać się nad decyzją przed jej podjęciem niż po.
Łukasz Siedlecki
Starszy konsultant ds. rekrutacji
[
]( http://hays.pl/ )