Zapłacimy zaległy abonament RTV?
Ponad dwa miliony Polaków, którzy przestali płacić abonament RTV, czeka niemiła niespodzianka. "Rzeczpospolita" pisze, ze choć ustawa medialna znosi podatek, to jednocześnie pozwoli urzędom skarbowym na odebranie wszystkich zaległości. W grę wchodzi pół miliarda złotych.
14.03.2009 | aktual.: 14.03.2009 08:47
Gdy nowa ustawa medialna wejdzie w życie, Poczta Polska, która obecnie odpowiada za ściąganie abonamentu, przekaże Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji bazę danych osób, posiadających zarejestrowane odbiorniki, wraz z informacjami o zaległościach. Z kolei KRRiT przekaże te informacje do urzędów skarbowych, które ściągną należności wraz z odsetkami. Urząd skarbowy może zająć choćby przysługujący nam zwrot podatku, wejść na nasze konto bankowe czy też wysłać do zakładu pracy polecenie zajęcia części naszego wynagrodzenia.
Opozycja nazywa taką postawę autorów ustawy, czyli PO, PSL i SLD gigantyczną hipokryzją polityczną. Poseł PiS Jan Dziedziczak argumentuje, iż premier Donald Tusk mówił, że abonament jest nieuprawnionym podatkiem i trzeba go zlikwidować, a teraz okazuje się, że ci co przestali płacić, będą musieli zapłacić i to z odsetkami. Wtóruje mu poseł niezależny Jarosław Sellin, który mówi, że ponad połowa Polaków nigdy nie płaciła abonamentu, bo nie rejestrowała odbiorników. Dodaje, że teraz państwo chce rozliczać tych, którzy abonament płacili, ale w ostatnim czasie przestali.