Trwa ładowanie...

Zaprojektuj swoją karierę

Maturzyści dopiero co skończyli egzaminy, studenci szykują się już do sesji. Wielu z nich staje także przed wyborem pierwszej pracy. To ważne, by rozpoczęli zdobywanie doświadczenia jeszcze podczas nauki, bo ułatwia to potem start na zawodowej ścieżce. Serwis Pracuj.pl wraz z portalem ArchitekciKariery.pl podpowiada, jak zorientować się na rynku pracy i o czym pamiętać w trakcie budowania swojego profesjonalnego wizerunku.

Zaprojektuj swoją karierę
d4fr7lr
d4fr7lr

Maturzyści dopiero co skończyli egzaminy, studenci szykują się już do sesji. Wielu z nich staje także przed wyborem pierwszej pracy. To ważne, by rozpoczęli zdobywanie doświadczenia jeszcze podczas nauki, bo ułatwia to potem start na zawodowej ścieżce. Serwis Pracuj.pl wraz z portalem ArchitekciKariery.pl podpowiada, jak zorientować się na rynku pracy i o czym pamiętać w trakcie budowania swojego profesjonalnego wizerunku.

Wielu młodym osobom wymóg "doświadczenia"zawarty w ofertach pracy spędza sen z powiek. Według danych portalu Pracuj.pl, obecnie blisko ¾ ogłoszeń w tym serwisie zawiera takie oczekiwanie. Dodatkowo doniesienia o bezrobociu wśród młodych Europejczyków, które sięga prawie 24 proc., a w Polsce nawet 28 proc., też nie napawają ich optymizmem. W takiej sytuacji warto inwestować w swój rozwój zawodowy i zdobywanie doświadczeń możliwie jak najwcześniej. Praca podczas studiów to doskonała okazja nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i praktyki, ale też do zrozumienia, jak działają poszczególne działy w firmach, relacje z klientami i współpracownikami oraz jak funkcjonuje rynek pracy i procesy rekrutacyjne. Wiedza ta z pewnością zaprocentuje po zakończeniu studiów.

Jak podkreśla Beata Kapcewicz z serwisu ArchitekciKariery.pl, warto też udzielać się w innych obszarach, bowiem czasem dużo bardziej liczą się kompetencje zdobyte na przykład podczas pracy w organizacjach studenckich, niż doświadczenie kierunkowe. – Dzięki podejmowaniu różnych wyzwań jeszcze w czasie nauki, po skończeniu studiów absolwenci mogą konkurować z doświadczonymi pracownikami. Dziś ze względu na sytuację gospodarczą pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, często nie mają możliwości, by nowozatrudnionych uczyć od podstaw. Wówczas preferują tych z doświadczeniem, choćby minimalnym. Wskazanie konkretnych umiejętności udowadnia pracodawcy, w jakich działaniach dana osoba odnajdywała się najlepiej, gdzie są jej mocne strony. Bez tego oferta kandydata ma jedynie charakter deklaratywny.

Jak pokazało badanie Campus 2012, przeprowadzone przez Pracuj.pl wśród ponad 8 tys. studentów i absolwentów, na szczęście żacy zdają sobie sprawę z wymogów pracodawców - aż 90 proc. z nich pierwsze doświadczenia zdobywało już na studiach, z czego w 70 proc. przypadków odbyte staże i praktyki były związane z kierunkiem studiów.

d4fr7lr

Praca tak, ale… jak?

Chcieć zdobywać doświadczenie to połowa sukcesu, druga to wiedzieć, jak to robić i czym kierować się przy wyborze swojej ścieżki. Jak pokazują wyniki ww. badania, 67 proc badanych przy wyborze kierunku studiów brało pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy. Co ciekawe, częściej zwracały na to uwagę osoby z wykształceniem technicznym (77 proc. wskazań) i ekonomicznym (73 proc.), niż humanistycznym (56 proc.), dla których obecnie jest zdecydowanie mniej ofert. - Wybór swojej ścieżki kariery jest procesem, który rozpoczyna się już w szkole średniej, kiedy uczniowie zauważają swoje predyspozycje do nauk ścisłych lub humanistycznych. Wybór kierunku studiów to kolejna bardzo istotna decyzja – komentuje Beata Kapcewicz.

Jak widać na podstawie wyników badań, przyszłą pracę ponad połowa studentów wiąże ze swoją specjalizacją na studiach – dodaje. Głównym powodem wyboru danej branży zatrudnienia jest bowiem dla badanych przez Pracuj.pl jej zgodność z zainteresowaniami i wykształceniem (odpowiednio 67 proc. i 55 proc. wskazań).

Decyzja o podjęciu studiów następuje jednak w młodym wieku, w którym spora liczba osób nie zna jeszcze rynku pracy i możliwości rozwoju swojej kariery. Często dopiero po odbyciu pierwszych praktyk studenckich młodzi ludzie orientują się, w jakim kierunku chcieliby się rozwijać zawodowo. Na tym etapie zaczynają też sporządzać dokumenty aplikacyjne i przeglądać oferty pracy – dowiadują się dzięki temu, jakich kompetencji oczekują pracodawcy i konfrontują je z obecnie posiadanymi. Nie warto jednak porzucać swoich pasji. – Obecna sytuacja na rynku sprawia, że w pracy możemy spodziewać się wielu wyzwań i nieustających zmian, dlatego warto jej szukać w obszarze zainteresowań i własnych mocnych stron, aby mieć motywację do mierzenia się z codziennymi zadaniami – radzi ekspertka z portalu ArchitekciKariery.pl.

Net i working

W poszukiwaniu możliwości zdobywania doświadczeń zawodowych nieoceniona jest sieć. W Internecie znajdziemy nie tylko wiele interesujących ofert pracy, staży czy praktyk. Sieć daje także szansę na zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy. Do najpowszechniejszych form prezentacji siebie w Internecie należy tworzenie profili w profesjonalnych serwisach rekrutacyjnych, angażowanie się w branżowe dyskusje, także na tych mniej oficjalnych portalach, pisanie blogów związanych ze swoimi zainteresowaniami itd. Wybór środków jest bardzo duży i zależy od tego, jaki mamy na siebie pomysł i jak chcemy kreować swoją osobistą markę (personal branding). - Istnienie w społecznościach świadczy o dojrzałym i świadomym podejściu do swojego życia zawodowego. Warto jednak dbać o swoją wizytówkę w sieci: pisać ciekawe posty, dzielić się wiedzą, dyskutować merytorycznie na grupach, nawiązywać biznesowe relacje i w ten sposób pokazywać czym my się zajmujemy, co do tej pory osiągnęliśmy i na jakim etapie obecnie jesteśmy. Jest to
proces, nad którym pracuje się stale, ale który bardzo owocuje w naszej karierze zawodowej – wyjaśnia Beata Kapcewicz.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, aby oddzielać życie prywatne od zawodowego i nie umieszczać treści, które z pewnością nie zainteresują naszych potencjalnych pracodawców lub współpracowników, a wręcz mogą nas w ich oczach skompromitować.

(AS)

d4fr7lr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fr7lr