Trwa ładowanie...

Zarobki urzędników. Najwyższe pensje w urzędach marszałkowskich

Średnie zarobki urzędnika bez doświadczenia w urzędzie marszałkowskim odpowiadają wynagrodzeniu pracowników gmin i powiatów z 30-letnim stażem pracy - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli „Zapewnienie prawa do jednakowego wynagradzania kobiet i mężczyzn w sektorze publicznym”.

Share
Zarobki urzędników. Najwyższe pensje w urzędach marszałkowskichŹródło: Paweł Ulatowski / Newspix.pl
d301umr

Raport pokazuje, że w praktyce nie zawsze znajduje zastosowanie zasada, zgodnie z którą najważniejsze znaczenie dla osiąganych w samorządach wynagrodzeń ma staż pracy. Pracownicy z ponad 40-letnim stażem w administracji wcale nie zarabiają więcej niż tacy, którzy pracują 21-30 lat. Dotyczy to wszystkich urzędów samorządowych, od gminnych do wojewódzkich.

Najlepiej zaczynać w marszałkowskim

Patrząc na finanse, karierę zawodową w administracji samorządowej najlepiej jest rozpocząć w urzędach marszałkowskich. Tam początkujący urzędnik może liczyć za miesięczną pensję w wysokości 3,1 tys. zł. Takie wynagrodzenie to mniej więcej równowartość tego, co otrzymuje się powiatach i gminach po 30 latach pracy.

W tych urzędach początkujący pracownik otrzyma pensję w wysokości jedynie 2,4 tys. zł, a w przypadku urzędów wojewódzkich i spółek komunalnych będzie to ok. 2,6-2,7 tys. zł. Wzrost płac urzędników jest najbardziej odczuwalny w pierwszych latach pracy. W gminach i powiatach osobom posiadającym staż zawodowy 1-10 lat, zwiększają się one do 2,8 tys. zł. Kolejne podwyżki są już mniejsze i oscylują wokół 100-200 zł.

d301umr

Z kolei w urzędach wojewódzkich, zarobki zwiększają się w ciągu pierwszej dekady o ok. 500 zł - z 2,7 do 3,2 tys. zł. Jednak pomiędzy 11, a 20 rokiem pracy spadają do poziomu 2,9 tys. zł i później utrzymują się na podobnym poziomie.

Dyrektorzy mają najlepiej

Spośród urzędników samorządowych najlepsze pensje przypadają osobom zajmującym stanowiska dyrektorskie. Co ciekawe, mimo że średnie najwyższe zarobki są udziałem urzędów marszałkowskich to wśród dyrektorów przodują przedstawiciele urzędów wojewódzkich.

Otrzymują oni średnie miesięczne wynagrodzenie 6,9 tys. zł brutto, podczas gdy ich odpowiednik w urzędzie marszałkowskim tylko 5,11 tys. zł brutto. Pod tym względem wyprzedzają oni dyrektorów w gminach i powiatach o niecałe 600 zł (4,45 tys. zł brutto). W przypadku głównych specjalistów najlepiej wynagradzani są ci z urzędów marszałkowskich z pensją 3,6 tys. zł. Podobne stanowisku w urzędzie wojewódzkim wiąże się z zarobkami o ok. 400 zł niższymi.

d301umr

Wykształcenie popłaca

Duże znaczenie, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń, ogrywa także wykształcenie. Na każdym szczeblu administracji samorządowej lepsze kwalifikacje przekładają się na większe zarobki.

W urzędach marszałkowskich różnica między najlepiej, a najsłabiej wykształconymi sięga niemal tysiąca złotych. Pracownik z dyplomem uczelni wyższej zarabia średnio 3,3 tys. zł. W przypadku wykształcenia średniego pensja nieznacznie tylko przekracza 3 tys. zł (3,06 tys. zł), a wśród osób z zawodowym spada do 2,4 tys. zł.

Jeszcze większe dysproporcje są widoczne w gminach. Tam najlepiej wykształceni dostaje miesięcznie prawie dwukrotnie więcej (3 tys. zł) niż osoby z wykształceniem zawodowym (1,6 tys. zł) i o 500 zł więcej niż ci, którzy legitymują się ukończeniem tylko szkoły średniej. W urzędach województwach różnice sięgają 700 zł.

GUS: najlepsze zarobki w mazowieckim

Informacje na temat zarobków urzędników samorządowych przedstawił też GUS. Na ich postawie można wnioskować, że pensje różnią się nie tylko w zależności od urzędu i wykształcenia, ale także od regionu kraju.

d301umr

Najlepiej można zarobić w województwie mazowieckim, gdzie średnia pensja urzędnicza przekracza 4,5 tys. zł. Przoduje ono także, gdy pod uwagę weźmiemy jedynie szczebel gminny i powiatowy.

Tylko nieco mniej wynoszą płace w dolnośląskim (4022 zł) i pomorskim (3915 zł). Najmniej z kolei zarabiają pracownicy samorządowi w łódzkim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Przeciętne wynagrodzenia kształtują się tam na poziomie ok. 3,5 tys. zł.

KK, AS, WP.PL

d301umr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d301umr