Zasiłek dla ubezpieczonych dobrowolnie
Przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego także osobom, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, zakłada nowela ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.
Przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego także osobom, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, zakłada nowela ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, którą dziś uchwalił Sejm. Nowelizacja przyjęta została jednogłośnie. Dostosowuje ona przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca ubiegłego roku.
Trybunał orzekł wtedy, że prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno osobom ubezpieczonym obowiązkowo, jak i podlegającym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
TK: nie ma uzasadnienia różnicowanie świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego w zależności od rodzaju ubezpieczenia.
W ocenie TK, nie ma uzasadnienia różnicowanie świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Dlatego dotychczasowy zapis w ustawie uznany został za niekonstytucyjny.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z 1999 roku, prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub chorym dzieckiem do lat 14 miały jedynie osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dobrowolnemu ubezpieczeniu podlegają m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, pracę nakładczą, pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.