Trwa ładowanie...

Zaskakująca prognoza. Kurs rosyjskiej waluty może skoczyć o 20 procent

Szokujący scenariusz dotyczący rosyjskiej waluty przedstawili ekonomiści Saxo Banku.

Share
Zaskakująca prognoza. Kurs rosyjskiej waluty może skoczyć o 20 procentFot: Evgeny / pixabay.com (CC0 Public Domain)
d2hi6g5

Aż o 20 procent umocni się rubel w 2016 roku wobec dolara oraz euro - taką szokującą prognozę stawiają analitycy Saxo Banku.

Ekonomiści tej duńskiej instytucji finansowej są znani z publikacji corocznych prognoz, które są na tyle nieprawdopodobne, że przyjmować je bez „przymrużenia oka”. Analitycy podkreślają jednak, że zależy im na zmuszeniu ludzi do myślenia i wskazują, jakie wydarzenia w danym roku mogą wywrócić świat finansów do góry nogami.

Tym razem wskazali właśnie na rubla, który według nich mógłby zyskać do dolara i euro nawet 20 procent. To o tyle ciekawe, że rosyjska waluta notuje od dawna rekordy słabości, a sama rosyjska gospodarka jest w poważnych tarapatach. Ma to związek z cenami ropy naftowej - gwałtowny spadek kursu tego surowca do poziomu poniżej 40 dolarów za baryłkę spowodował w Rosji ogromny kryzys, bo finanse tego kraju są oparte przede wszystkim na eksporcie ropy i gazu.

Ekonomiści Saxo Banku swoją prognozę wzrostu kursu rubla łączą jednak właśnie z możliwym ich zdaniem odbiciem cen ropy naftowej. Wskazują, że możliwy jest scenariusz, gdy ropa - po osiągnięciu cenowego dna - zacznie gwałtownie rosnąć nawet do poziomu 100 dolarów za baryłkę. To miałoby spowodować wyraźne odbicie w rosyjskiej gospodarce i tym samym umocnienie rubla.

d2hi6g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi6g5