Zastosowanie kredytu wekslowego może nie być konieczne - członek zarządu NBP

5.10.Warszawa (PAP) - Zarząd NBP pracuje nad przedstawieniem RPP szczegółów kredytu wekslowego, jednego z proponowanych rozwiązań, którego celem jest udostępnienie bankom...

5.10.Warszawa (PAP) - Zarząd NBP pracuje nad przedstawieniem RPP szczegółów kredytu wekslowego, jednego z proponowanych rozwiązań, którego celem jest udostępnienie bankom dodatkowych źródeł finansowania akcji kredytowej - poinformował PAP Zdzisław Sokal, członek zarządu NBP. Sokal ocenia, że być może nie będzie potrzeby zastosowania tego instrumentu.

RPP w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2010" wprowadziła nowe instrumenty: "Stopę dyskonta weksli" oraz "Kredyt wekslowy".

"Zarząd pracuje nad przygotowaniem pełnych dokumentów i zostanie to Radzie przedstawione. Jak najbardziej stanowisko Rady jest właściwe, że rzecz nie jest w ogóle, tylko w szczególe" - powiedział Sokal w rozmowie z PAP.

"Na pewno nad tym pracujemy, Rada będzie otrzymywała kolejne materiały. Stanowisko Rady jest jak najbardziej uzasadnione, dlatego, że powinna poznać szczegóły i będzie miała te szczegóły" - dodał.

"Szybkość prac zależy też od tego, co się dzieje na rynku, jak to oceniamy. Mamy pewien instrument, on jest przygotowywany, ale wydaje się, że na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby, żeby go stosować, natomiast prace są prowadzone" - powiedział członek zarządu NBP.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek poinformował na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że NBP zaproponuje bankom nowe rozwiązania, których celem jest udostępnienie bankom dodatkowych źródeł finansowania akcji kredytowej. Projektowane nowe instrumenty NBP to wydłużenie horyzontu czasowego operacji repo do 12 miesięcy, kredyt dyskontowy oraz zakup przez NBP w operacjach otwartego rynku obligacji emitowanych przez banki.

RPP w opublikowanych w ubiegłym tygodniu "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2010" wprowadziła "Stopę dyskonta weksli" oraz "Kredyt wekslowy". Jak wynika z dokumentu - Kredyt wekslowy przeznaczony jest na finansowanie nowych kredytów udzielanych przez banki podmiotom gospodarczym. W ramach tego instrumentu NBP przyjmuje do dyskonta weksle własne wystawione przez podmioty gospodarcze na banki. Stopa dyskonta weksli określa oprocentowanie kredytu wekslowego oferowanego przez NBP.

"W założeniach polityki pieniężnej na rok 2010 został przyjęty ten instrument jako możliwy do realizacji, a rzeczywiście - szczegóły, jeśli będzie trzeba, zostaną przedstawione i nad tym zarząd pracuje, żeby był on gotowy do zaimplementowania, jeśli będzie ku temu czas" - powiedział Sokal.

"Natomiast na dzień dzisiejszy nie ma jakiejś sytuacji, która by wymagała tego, żeby ten instrument był stosowany, a być może w ogóle nie trzeba będzie go zastosować" - dodał.

"Sytuacja może się zmienić, analizujemy, co się będzie działo w gospodarce, jeśli będzie potrzeba, to oczywiście on będzie stosowany. Ważne jest, że Rada zaakceptowała to, jako możliwy instrument do wykorzystania w 2010 roku" - powiedział członek zarządu NBP.

RPP NIE WPISAŁA DO ZAŁOŻEŃ NA 2010 ZAKUPU OBLIGACJI BANKOWYCH PRZEZ NBP

"Jeśli będzie potrzeba, to prawdopodobnie Rada będzie się nad tym jeszcze zastanawiała (nad zakupem obligacji bankowych -PAP), a zarząd będzie mógł przedstawiać wtedy propozycje. Propozycja zarządu była, Rada oceniła to w taki sposób, a nie inny i jeśli będzie potrzeba, to po zweryfikowaniu tego wszystkiego oczywiście można to przedstawiać jeszcze raz" - powiedział Sokal.

"Wydaje się, że na tym etapie nie ma konieczności z dnia na dzień żeby to było - natomiast Rada nad tym pracowała, analizowała i jeśli będzie trzeba, to jeszcze raz się tym zajmie" - dodał.

W ubiegłotygodniowym wywiadzie dla PAP członek RPP Marian Noga powiedział, że uruchomienie kredytu wekslowego będzie wymagało akceptacji RPP po przedstawieniu szczegółów przez zarząd. Jego zdaniem wprowadzenie tego instrumentu warto rozważyć, ponieważ może on sprzyjać pobudzeniu działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw. Noga uważa, że nie ma potrzeby stosowania zakupu przez NBP obligacji emitowanych przez banki w operacjach otwartego rynku, ponieważ w sektorze bankowym jest nadpłynność, a dodatkowo byłby to czynnik inflacjogenny.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)