Zatrucie było, kary nie ma. IKEA wyszła obronną ręką

Zatrucie było, kary nie ma. IKEA wyszła obronną ręką
AFP/John Moore

02.05.2012 10:35, aktual.: 02.05.2012 11:11

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim (Podlaskie) umorzyła śledztwo dotyczące zatrucia rzeki Białej przez fabrykę IKEA w Koszkach, prowadzone z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Uznała bowiem, że szkody były nieznaczne.

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim (podlaskie) umorzyła śledztwo dotyczące zatrucia rzeki Białej przez fabrykę IKEA w Koszkach, prowadzone z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Uznała bowiem, że szkody były nieznaczne.

Podstawą umorzenia postępowania był brak ustawowych znamion czynu zabronionego - poinformował PAP prokurator Jerzy Fiedoruk. Co prawda do zatrucia rzeki doszło, ale - jak wynika z zebranego w śledztwie materiału dowodowego - nie można mówić o zniszczeniach w świecie roślinnym i zwierzęcym w "znacznych rozmiarach", a o takich jest mowa w kodeksie karnym.

Postanowienie nie jest prawomocne. Zawiadamiającemu, czyli WIOŚ w Białymstoku, przysługuje zażalenie.

Inspektorat zawiadomił prokuraturę w Bielsku Podlaskim w listopadzie ubiegłego roku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku przez spółkę Swedspan (należącą do grupy IKEA - PAP), która jest właścicielem fabryki w Koszkach. Wśród dołączonych do zawiadomienia dokumentów były m.in. kopie sprawozdań badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez WIOŚ.

Kwalifikacja prawna dotyczyła artykułu z kodeksu karnego, który mówi o zanieczyszczeniu wody, powietrza lub ziemi "w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach".

Rzeka Biała została zanieczyszczona na początku listopada. Wobec tego, że badania WIOŚ wykazały, iż przyczyną są chemikalia, które dostały się do wody z fabryki w Koszkach, wstrzymano rozruch technologiczny zakładu.

Ilość substancji, które trafiły do rzeki, nie zagrażała życiu i zdrowiu ludzi czy nie mogła spowodować obniżenia jakości wody, zniszczenia w świecie roślinnym czy zwierzęcym w znacznych rozmiarach - powiedział prokurator Fiedoruk. Dodał, że szybko sytuacja unormowała się, a WIOŚ wydał zgodę na wznowienie rozruchu technologicznego fabryki.

W Koszkach, w gminie Orla, spółka Swedspan zbudowała fabrykę ultracienkich płyt wiórowych. To największa inwestycja w regionie, a w 2010 roku - w ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych - była to największa inwestycja zagraniczna w Polsce. Docelowo ma tam pracować 250 osób.

Źródło artykułu:PAP
sądzatrucieścieki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także