Zawieszenie firmy da prawo do zasiłku
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie pozbawi statusu bezrobotnego, a nawet pozwoli na uzyskanie świadczenia dla bezrobotnych.
01.02.2011 | aktual.: 01.02.2011 07:09
Takie korzystne dla biznesmenów zmiany przewiduje wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Nowa ustawa nie wprowadza nowego katalogu świadczeń, o jakie może się ubiegać osoba bezrobotna. W większości przypadków zmiany wyjaśniają wątpliwości interpretacyjne, które pojawiły się w stosowaniu przepisów. Duża ich część była wyjaśniona w interpretacjach Ministerstwa Pracy, ale dobrze, że znalazły się w ustawie. Do nowości należy zaliczyć zmiany dotyczące małych biznesmenów - mówi Wacław Sójko, dyrektor PUP w Kolnie.
Dotychczasowe rozwiązania nie mówiły jednoznacznie, w jakim okresie osoba posiadająca wpis do ewidencji działalności gospodarczej może jednocześnie mieć status bezrobotnego. Kwestia ta była przedmiotem interwencji rzecznika praw obywatelskich.
Dla kogo status
Zgodnie z nowymi przepisami statusu bezrobotnego nie będzie można nadal łączyć z faktem zarejestrowania działalności gospodarczej. Ograniczenie to nie będzie jednak bezwzględne. Ustawodawca ustalił, że na ten status może liczyć osoba, która zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o jej zawieszenie i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął.
- Faktycznie, osoby działające na własny rachunek były w pewnym stopniu dyskryminowane. Zmiany wchodzące w życie uporządkują ich sytuację. Nie spodziewam się lawiny wniosków o rejestrację i znaczącego wzrostu wypłacanych świadczeń, jeśli ktoś zawiesza działalność, to z perspektywą jej wznowienia, więc urząd sobie poradzi - mówi Krzysztof Gumieniak, dyrektor PUP w Puławach.
Poczekać na zasiłek
Co więcej, osoba, która po zawieszeniu działalności zarejestrowała się w urzędzie pracy, będzie mogła uzyskać zasiłek dla bezrobotnych. Na prawo do tego świadczenia będzie musiała poczekać, bo zgodnie z przepisami zasiłek będzie jej przysługiwał po upływie 90 dni od zarejestrowania się w urzędzie. Oczywiście nie wystarczy zarejestrować działalność i zaraz ją zawiesić. W dalszym ciągu obowiązuje przepis, który uzależnia prawo do zasiłku od tego, by w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez 365 dni były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Dodatkowym warunkiem jest to, by podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy była kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wątpliwości budziła także sytuacja osoby bezrobotnej, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oznaczyła późniejszy odroczony o kilka tygodni czy miesięcy termin jej podjęcia. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca, który we wniosku o wpis określił odroczoną datę rozpoczęcia działalności, będzie korzystał ze statusu bezrobotnego do czasu jej podjęcia.
Tomasz Zalewski
Opinia Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego
Każde rozluźnienie przepisów ograniczających dostęp do świadczeń i pomocy z ustawy o promocji zatrudnienia jest cenne. Prowadzenie małej działalności jest obarczone dużym ryzykiem. Często utrata jednego zamówienia grozi położeniem całego przedsięwzięcia, jakim jest własna firma. Dlatego dobrze, że przedsiębiorca będzie mógł po zawieszeniu działalności bezpiecznie przeczekać czas dekoniunktury i skorzystać z oferowanych przez urząd pracy szkoleń czy innych form aktywizacji zawodowej. Dobrze też, że po pewnym okresie wyczekiwania będzie możliwe uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. To ważne rozwiązanie dla mikrofirm działających sezonowo.