Zbadali truskawki na targu. Wyniki nie pozostawiają złudzeń
Inspektorzy przeprowadzili kontrole jakości owoców i warzyw sprzedawanych na targach. Wyniki okazały się bardzo niepokojące. Oznaczanie truskawek pochodzących z Grecji jako polskich, to dopiero początek długiej listy nieprawidłowości.
W piątek 17 maja wieczorem inspektorzy z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadzili kontrolę jakości sprzedawanych produktów - pisze serwis "Sady Ogrody".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie
Sprzedawcy oszukują klientów
Kontrolerzy pojawili się na terenie Kompleksu Handlowego Rybitwy w Krakowie. Serwis podaje, że część partii truskawek była niewłaściwie oznaczona. Ustalono, że owoce sprzedawane jako "polskie" w rzeczywistości pochodziły z Grecji.
Inne nieprawidłowości mogłyby być dla odbiorców jeszcze bardziej nieprzyjemne. Pod lupą znalazły się m.in. pomidory i ziemniaki. Inspektorzy natrafili na owoce i warzywa, które miały przerośnięte bulwy, a także były porażone zgnilizną i szarą pleśnią.
Minimalny mandat za takie praktyki to 500 zł. IJHARS ma jednak prawo ukarać nieuczciwego przedsiębiorcę karą w wysokości pięciokrotności uzyskanej korzyści majątkowej. Także potencjalnej, jeżeli owoce czy warzywa nie zostały jeszcze sprzedane.
Truskawka popularnym obiektem fałszerstw
Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu wskazywał niedawno na triki, jakimi posługują się sprzedawcy truskawek, by wprowadzić konsumentów w błąd. Kontrolerzy wskazują na trzy podstawowe metody, których używają nieuczciwi sprzedawcy.
- wskazywanie kraju pochodzenia niezgodnego z faktycznym
- umieszczanie mało czytelnej informacji o faktycznym pochodzeniu truskawek spoza Polski i wmawianie klientom, że pochodzą one z Polski
- brak pisemnej informacji o pochodzeniu owoców
IJHARS przypomniał w komunikacie, że sprzedawca ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu informacje o państwie pochodzenia owoców i klasie ich jakości handlowej.