Trwa ładowanie...
d2wiugi
08-03-2017 15:15

Zbiornik Racibórz powstanie do jesieni 2019 r.

Kluczowy dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Dolnego Śląska zbiornik Racibórz Dolny powstanie do jesieni 2019 r - zapewnił w środę wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Pierwotnie budowa miała się zakończyć do 2017 r.

d2wiugi
d2wiugi

Przedstawiciel resortu środowiska podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji ds. kontroli państwowej poinformował, że w marcu zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie zbiornika w Raciborzu.

"Wykonaliśmy projekty wykonawcze (...) Zakończenie realizacji tej budowy jest możliwe do jesieni 2019 r." - podkreślił Gajda.

W październiku ub.r. rozwiązano umowę na budowę zbiornika z hiszpańską firmą Dragados. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informował, że wśród powodów zerwania umowy były opóźnienia i wzrost kosztów budowy. Inwestycja miała się pierwotnie zakończyć do 2017 r, natomiast jej koszt wzrósł do 1,8 mld zł - czyli dwukrotnie więcej niż w przetargu.

Od maja 2016 r. gliwicka prokuratura prowadzi postępowanie ws. nieprawidłowości przy budowie - w tym użycia do konstrukcji zapór nieodpowiedniego materiału.

d2wiugi

Obecnie koszt zbiornika, razem z podniesionymi wydatkami, szacowany jest na 1,3 mld zł. Na kolejne 800 mln zł szacowana jest planowana zmiana jego funkcji ze zbiornika suchego na wielofunkcyjny, mokry. Będzie to możliwe w perspektywie kolejnych lat po zakończeniu budowy zbiornika według obecnego projektu.

Na razie zbiornik Racibórz Dolny ma być zbudowany jako polder (suchy zbiornik wypełniany wodą tylko przy powodzi). Jego zapora czołowa ma mieć 4 km długości (znajdzie się tam budowla przelewowo-spustowa), zapora lewobrzeżna - 9,6 km, a prawobrzeżna - 8,8 km. Zapory mają być konstrukcjami ziemnymi do ok. 10 m wysokości.

Ministerstwo środowiska podkreśla, że zbiornik Racibórz Dolny zaprojektowano, wraz ze zrealizowanym już Wrocławskim Węzłem Wodnym, jako element systemu. Oznacza to, że bez tego zbiornika inne inwestycje przeciwpowodziowe na Odrze w razie powodzi nie zadziałają właściwie.

W grudniu ub.r. Najwyższa Izba Kontroli, która po raz kolejny skontrolowała realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry, stwierdziła przy budowie zbiornika Racibórz Dolny wiele nieprawidłowości.

d2wiugi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wiugi